آبسه بارتولن با غدد بارتولن در واژن در ارتباط است و بر اساس دلایل مختلفی بروز می‌کند. این آبسه دارای دو نوع عفونی و غیرعفونی است که در کل به عنوان کیست ناحیه تناسلی شناخته می‌شوند. برای اینکه آبسه بارتولن شناخته شود و درمان شود، باید بهترین متخصص زنان را انتخاب نمایید تا عوارضی از این مشکل باقی نماند. در این مقاله به توضیحات کامل مربوط به آبسه بارتولن و روش‌های درمان آن اشاره کردیم.

غدد بارتولن چیست؟

در ابتدا بهتر است که غدد بارتولن را بشناسید و بدانید که در کدامین قسمت قرار دارد. غدد بارتولن در دو طرف ناحیه ورودی واژن یعنی روی لوب‌های کوچک این ناحیه قرار دارد. به طور طبیعی این غدد کوچک هستند و به چشم دیده نمی‌شوند. در یک شرایط معمول، روی سطح مخاطی ورودی واژن، ترشحات غدد بارتولن وجود دارد و همین ترشحات سبب شده تا حین رابطه جنسی، ناحیه تناسلی لغزنده شود. قابل ذکر است که این ترشحات از طریق کانال بارتولن به درون واژن ترشح و وارد می‌شود.

کیست بارتولن چیست؟

زمانی که مجرای غدد بارتولن انسداد پیدا کند، آبسه بارتولن تشکیل میگردد که در ابتدا با تورم خود را نمایان می‌کند. آبسه بارتولن معمولا با درد همراه نیست اما به هر حال هر چه ابعاد آنها بزرگ‌تر شود، با درد بیشتری همراه خواهد بود. گاهی در مواردی مشاهده شده که اندازه این کیست‌ها به نزدیک 10 سانتیمتر نیز می‌رسد زیرا آنها به آرامی رشد کرده و ابعادشان زیاد می‌شود. اینگونه کیست‌ها در زمانی که از خود علائمی نشان می‌دهند، باید درمان شوند زیرا منجر به مشکلات عفونی خواهند شد.

کیست یا آبسه بارتولن و درمان آن در تهران
کیست یا آبسه بارتولن و درمان آن در تهران

آبسه بارتولن

گاهی کیست‌های بارتولن با ترشحات عفونی مواجه می‌شوند که بسیار دردناک بوده و دارای عوامل به وجود آورنده باکتریال هستند. اغلب این نوع عفونت‌ها از طریق رابطه جنسی یا باکتری‌های روده به وجود می‌آیند که معمولاً برای درمان، از داروهای مختلف استفاده می‌شود. افرادی که به آبسه بارتولن دچار می‌شوند، علاوه بر درد شدید، تورم و التهاب را تجربه خواهند کرد. در صورتی که آبسه ایجاد شود، حتی در برخی افراد فعالیت‌های ساده مانند پیاده روی نیز سخت خواهد شد. بنابراین دانستید که در صورت عفونی شدن کیست بارتولن، آبسه ایجاد می‌گردد. ضخامت جدار آبسه بارتولن معمولا زیاد است و به همین دلیل با درد و سختی‌های زیادی همراه است.

آیا می‌خواهید کیست یا آبسه بارتولن را در تهران درمان کنید؟ برای مشاوره رایگان یا رزرو نوبت با کلینیک فوق تخصصی زنان و زایمان دکتر مائده احمدی دستجردی به شماره 09102407324 تماس بگیرید.

دلایل بروز کیست بارتولن

عوامل مختلفی در بروز کیست بارتولن و آبسه آن نقش دارند و به یک دلیل خاص ختم نمی‌شوند. کیست بارتولن بعد از هر بار برقراری رابطه جنسی نیز بزرگتر خواهد شد. آبسه بارتولن معمولا به دلیل ورود باکتری از جانب بیماری‌های مقاربتی و ورود به این غدد ایجاد می‌شود. توصیه می‌گردد برای اینکه آبسه بارتولن به راحتی ایجاد نشود، هنگام برقراری رابطه‌های جنسی از وسیله بهداشتی مانند کاندوم استفاده نمایید.

علائم آبسه بارتولن

همانطور که دانستید، کیست بارتولن ممکن است دارای علائم خاصی نباشد اما آبسه بارتولن با علائم همراه است. در ادامه به برخی از این موارد اشاره خواهیم داشت:

 • عفونت در بدن
 • درد شدید واژن
 • درد زیاد هنگام راه رفتن
 • التهاب شدید در یک سمت واژن
 • درد غیرمعمول در لوب‌های واژن
 • درد غیرطبیعی در هنگام نزدیکی
 • وجود یک توده گرم اما بدون درد و یا با درد
 • تورم و قرمزی بیش از اندازه در لوب‌های واژن

آبسه بارتولن چگونه تشخیص داده میشود؟

اگر شما احساس برجستگی همانند کیست در اطراف لوب‌های واژن خود داشتید، باید سریع به دکتر زنان مراجعه نمایید تا بررسی‌های لازم انجام شود. آبسه بارتولن همانند سایر بیماری‌های زنانه توسط بهترین متخصص زنان معاینه می‌گردد. معمولا از ترشحات خانم‌ها در این زمان نمونه‌گیری می‌شود تا وجود باکتری نیز تشخیص داده شود. بعد از اینکه آبسه بارتولن تشخیص داده شد، بلافاصله روند درمانی را آغاز می‌کنند.

درمان آبسه بارتولن چگونه است؟

همانطور که متوجه شدید کیست بارتولن به طور طبیعی وجود دارد و اگر مشکلی به وجود نیاید نیاز به درمان ندارد. در صورتی که این کیست‌ها بزرگ شدند و یا دچار عفونت گشتند و به آبسه تبدیل شدند، باید بدون از دست دادن زمان تحت درمان قرار بگیرند تا خیلی سریع از افزایش اندازه آنها نیز جلوگیری گردد.

برای درمان آبسه بارتولن از دو روش درمان دارویی آنتی‌بیوتیکی و درمان جراحی استفاده می‌کنند.

درمان آبسه بارتولن با جراحی

زمانی که کیست‌ها بزرگ و دردناک شدند، باید با استفاده از بیهوشی و جراحی کیست‌ها تخلیه گردند و جراحی کاملی انجام شود. زمانی که نیاز باشد تا آبسه تخلیه شود، می‌توانید به جای بیهوشی از بیحسی موضعی استفاده کنید.

انواع جراحی آبسه بارتولن

 • مارسوپیالیزاسیون: در ابتدا برشی بزرگ بر سطح آبسه برای تخلیه ایجاد می‌شود و در مرحله بعدی، لبه‌های پوست نیز بخیه زده می‌شود.
 • جراحی با کاتتر و بالن: در این روش ابتدا از بیحسی موضعی در ناحیه لب‌های واژن استفاده کرده و سپس کاتتر که لوله‌ای کوچک است را داخل کیست بارتولن قرار می‌دهد و دستگاه بالون را در خروجی آبسه می‌گذارد. این مورد به مدت 4 هفته داخل این کیست باقی مانده و بعد از بهبود برداشته می‌شود.
 • آسپیراسیون با سوزن: در این روش جراح زنان با استفاده از یک سوزن فرآیند تخلیه آبسه را انجام می‌دهد.
 • جراحی با لیزر: با استفاده از لیزر ابتدا برشی در سطح ناحیه آسیب دیده پوست واژن ایجاد می‌کنند و مایعات درون کیست را تخلیه می‌کنند و همچنین مایعات باقی مانده نیز به مرور تخلیه می‌شوند تا پاکسازی در این نواحی ایجاد شود.

درمان دارویی آبسه بارتولن

افرادی که به این مشکلات دچار هستند، اغلب در اوایل شروع دردها، بی‌توجهی را پیش گرفته و از داروهای مسکن مانند ژلوفن استفاده می‌کنند. باید این مورد را بدانید که مصرف بیش از اندازه مسکن، خود برای بدن عوارض بسیاری داشته و باید به جای مصرف این نوع داروها به دکتر زنان مراجعه کنید و از آنتی‌بیوتیک‌های مخصوص استفاده نمایید.

تا زمانی که بهبودی ایجاد نشده است، نباید به هیچ عنوان رابطه جنسی برقرار کرد. پزشک زنان گاهی برای کاهش درد در این نواحی آسیب دیده، استفاده از کیسه آبگرم را پیشنهاد می‌دهد.

مراقبتهای بعد از درمان آبسه بارتولن

این نکته را بدانید که باید 48 ساعت بعد از جراحی آبسه بارتولن توسط دکتر زنان خود معاینه شوید تا اطمینان حاصل شود که هیچ مشکلی وجود ندارد. این جراحی دارای نکات مراقبتی خاص نیست و فقط به دلیل آثار بیهوشی بعد از جراحی در فرد، بهتر است که یک همراه با خود داشته باشید. همچنین به مدت یک ماه از شوینده‌های بهداشتی عطری استفاده نکنید.

برای درمان آبسه بارتولن چه کار کنیم؟

برای درمان کردن آبسه یا کیست بارتولن می‌توانید با کلینیک فوق تخصصی دکتر مائده احمدی در تهران به شماره 09102407324 تماس بگیرید.

نمونه کارهای درمان آبسه بارتولن

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز.
[تعداد امتیازها 1 عدد و میانگین امتیازها 5]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *