یکی از لحظات مهم دوران بارداری برای والدین زمانی است که تعیین جنسیت فرزندشان انجام می‌شود. مادران از همان ابتدای بارداری با این فکر همراه هستند و علاقه دارند که در کوتاه‌ترین زمان بدانند که جنسیت فرزندشان دختر است یا پسر؟ جنسیت هر جنین کاملاً اتفاقی بوده اما هنوز زوج‌هایی وجود دارند که فقط به یک نوع جنسیت پسر یا دختر علاقه دارند. در ادامه به روش‌های مختلف مشخص کردن جنسیت جنین اشاره می‌کنیم.

تعیین جنسیت چیست؟

جنسیت جنین از نوع آلت تناسلی آن تعیین می‌گردد اما این نکته بسیار جالب است که تمامی جنین‌ها در روزهای اولیه تکامل، دارای برآمدگی بسیار کوچکی در قسمت تناسلی هستند که نشان دهنده اندام جنسی است و نشانه‌ای از پسر بودن آن نیست.

تعیین جنسیت پسر

در جنین پسر، هورمون تستوسترون از هفته هفتم بارداری ترشح خود را آغاز می‌کند که سبب پیدایش آلت تناسلی و بیضه‌ها می‌شود. این بیرون زدگی با نطفه برآمده در روزهای اولیه تکامل جنین متفاوت است و تشخیص پسر یا دختر بودن در مراحل ابتدایی بارداری وجود ندارد.

تعیین جنسیت دختر

در سونوگرافی تعیین جنسیت، متخصص زنان اگر علامتی با اصطلاح همبرگر مشاهده کند یعنی جنسیت جنین دختر است. برآمدگی کلیتوریس و آلت مردانه در مراحل ابتدایی بارداری تقریباً به یک اندازه است و به همین دلیل توصیه می‌شود که برای این سونوگرافی حتماً در زمان مناسب خود مراجعه نمایید.

تعیین جنسیت قبل از بارداری

تعیین جنسیت قبل از بارداری به طور قطع امکان‌پذیر نیست اما بسیاری موارد در تشکیل جنسیت جنین تاثیرگذار هستند که برخی از این موارد عبارت‌اند از:

 • تغییر PH واژن
 • تخمک گذاری
 • زمان مقاربت
 • رژیم غذایی
 • استفاده از روش IVF

با فعال شدن کروموزوم X، جنسیت جنین دختر و زمانی که کروموزوم‌های X و Y فعال شود، جنسیت جنین پسر است. بسیاری از زوجین تصور دارند که جنسیت جنین فقط از طریق مادر مشخص می‌شود اما مرد هم به نوبه خود در تعیین جنسیت اثر دارد.

سونوگرافی تعیین جنسیت چگونه انجام می شود؟

روند سونوگرافی تعیین جنسیت اینگونه است که خانم باردار باید بر سطح تخت دراز بکشد. در مرحله ابتدایی، ژل مخصوصی بر سطح شکم مالیده می‌شود تا سری مخصوص دستگاه سونوگرافی بتواند تصویر ناحیه رحم و لگن را بر مانیتور نشان دهد. دکتر زنان در همان سونوگرافی، اندام‌های مختلف جنین را به مادر نشان داده و آنها را از نظر سلامت مورد بررسی قرار می‌دهد.

ناگفته نماند که مشاهده اندام‌هایی نظیر دست، پا و … به موقعیت قرارگیری جنین در آن لحظه بستگی دارد. دختر یا پسر بودن جنین با مشاهده آلت تناسلی، مشخص می‌شود.

تعیین جنسیت جنین در تهران
تعیین جنسیت جنین در تهران

روش های تعیین جنسیت جنین

برای مشخص کردن جنسیت دو روش وجود دارد:

 • مطالعات کروموزومی
 • سونوگرافی تعیین جنسیت

مطمئن ترین راه تشخیص جنسیت چیست؟

روش‌های مختلفی مانند iui و ivf برای تشخیص جنسیت فرزند استفاده می‌شود اما همچنان سونوگرافی، مطمئن‌ترین روش محسوب می‌شود. برای داشتن یک سونوگرافی دقیق بهتر است که خانم‌ها در زمان مناسب یعنی بین هفته 16 الی 20 بارداری برای مشخص کردن جنسیت مراجعه کنند تا موقعیت قرارگیری جنین در وضعیت خوبی باشد.

خواندن نتیجه سونوگرافی تعیین جنسیت

مشخص کردن جنسیت برای زوجین، خصوصاً آنهایی که بارداری اول خود را تجربه می‌کنند، بسیار هیجان انگیز است و معمولاً برای رسیدن به این روز، لحظه شماری می‌کنند. دکتر زنان اندازه‌های برآمدگی ناحیه تناسلی را علاوه بر مشاهده تصاویر بررسی می‌کند تا از نتایج اطمینان حاصل کنند.

تعیین جنسیت جنین از روی ظاهر مادر

یکی از باورهای غلطی که زوجین بیش از حد به آن متکی هستند، فرم شکم مادر در بارداری است. تصور بر این است که اگر در دوران بارداری شکم مادر مانند توپ گرد باشد، نشانه جنسیت پسر است که این یک باور اشتباه است. نوزادان پسر دارای وزن بیشتری نسبت به نوزادان دختر هستند که معمولاً بر وزن مادر تاثیر می‌گذارد اما بر فرم شکم تاثیری ندارد. در واقع، شکل شکم خانم باردار نسبت به وضعیت بدنی وی و وضعیت جنین متغیر است و ارتباطی با دختر یا پسر بودن نوزاد ندارد.

آیا تغذیه بر جنسیت جنین تاثیر دارد؟

پاسخ مثبت است و در واقع تغذیه مادر تا حدودی بر جنسیت جنین تاثیر گذار است.

آیا سونوگرافی تعیین جنسیت به جنین آسیب می زند؟

خیر. این سونوگرافی در بارداری هیچ صدمه‌ای برای جنین به همراه ندارد.

در هفته چند بارداری باید تعیین جنسیت جنین انجام داد؟

برای تعیین جنسیت جنین باید بین هفته 16 تا هفته 20 بارداری برای سونوگرافی اقدام نمایید. طی سونوگرافی تعیین جنسیت، سایر اندام‌های جنین نظیر شکم، صورت و پای نوزاد و … نیز قابل مشاهده است.

برای تعیین جنسیت جنین در تهران به کجا مراجعه کنیم؟

برای مشخص کردن جنسیت جنین می‌توانید با کلینیک تخصصی دکتر مائده احمدی با شماره 09102407324 تماس بگیرید یا در واتس‌اپ پیام ارسال کنید.

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 9 عدد و میانگین امتیازها 4.9]

8 دیدگاه

 • سلام خانم دکتر. قبل از اینکه بخوام تعیین جنسیت انجام دهم ، باید کار خاصی انجام دهم؟ الان در هفته پنجم بارداری هستم.

  • سلام. کار خاصی نیاز ندارد اما بهتر است با کلینیک ما به شماره شماره ۰۹۱۰۲۴۰۷۳۲۴ تماس بگیرید تا توصیه هایی را به شما بدهیم. با تشکر

  • سلام وقت بخیر. هزینه تعیین جنسیت پسر و دختر یا هم برابر است. لطفاً برای مشاوره رایگان یا دریافت نوبت با شماره 09102407324 تماس بگیرید. با تشکر

  • سلام وقت بخیر
   آدرس ما تهران، خیابان پیروزی، خیابان اول نیروی هوایی، کوچه ۱/۲۱ ، ساختمان پامچال، طبقه ۴ ، واحد ۱۴ است. همچنین میتوانید ما را در نقشه گوگل جستجو کنید تا لوکیشن به شما نمایش داده شود.
   لطفاً قبل از مراجعه به مطب با شماره 09102407324 تماس بگیرید.
   با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *