تورشن تخمدان یا پیچ خوردگی تخمدان یکی از بیماری‌های زنانه است که البته زیاد میان بانوان شایع نیست اما هر خانم باید در این رابطه اطلاعات کاملی داشته باشد تا در صورت بروز این مشکل، بداند که از چه راهکارهایی استفاده کند. در این مقاله در رابطه با جزئیات تورشن تخمدان و معایب و نوع درمان صحبت خواهیم کرد.

تورشن تخمدان چیست؟

تورشن به معنای پیچ خوردگی است و این مورد زمانی رخ می‌دهد که تخمدان در اطراف بافت‌های اطراف، دچار پیچ خوردگی شود. حتی در برخی موارد مشاهده می‌شود که لوله فالوپ نیز دچار پیچ خوردگی می‌شود و خونریزی و درد شدید را برای افراد در این اندام‌ها به همراه دارد.

احتمال تورشن یا پیچ خوردگی تخمدان چقدر است؟

تورشن تخمدان یک مورد بسیار ضروری است که باید خیلی سریع تحت درمان قرار بگیرد زیرا در دسته مشکلات جدی قرار دارد. اگر این مشکل به موقع برطرف نشود، ممکن است که تخمدان‌ها از دست برود. به طور کلی علت دقیق بروز این مشکل هنوز مشخص نشده است اما خانم‌هایی که به کیست تخمدان مبتلا هستند، بیشتر در خطر بروز این بیماری قرار دارند.

تورشن تخمدان یا پیچ خوردگی تخمدان و درمان آن در تهران
تورشن تخمدان یا پیچ خوردگی تخمدان و درمان آن در تهران

علائم تورشن تخمدان

پیچ خوردگی تخمدان معمولاً دارای علائم زیر است:

  • حالت تهوع و استفراغ
  • گرفتگی‌های شکم
  • دردهای شدید ناگهانی در شکم

این علائم از قبل هیچگونه هشداری نداده و به طور ناگهانی و به یکباره به وجود می‌آیند. تورشن تخمدان بسیار چالش بر انگیز بوده و تشخیص آن بر اثر این علائم بسیار سخت است زیرا بسیار مشابهت زیادی با بیماری آپاندیسیت دارد. حتی برخی از دکترهای زنان علت وجود این دردها را، ابتدا عفونت مجاری ادراری احتمال می‌دهند. علائم تورشن تخمدان معمولا قطع نشده و حتی هفته‌ها ادامه دارد. هر بار که تخمدان سعی کند تا به جای خود بازگردد، مجدد این دردها احساس می‌شود. همچنین ناگفته نماند که دردهای شکمی و استفراغ در این بیماری نیز با درد همراه است.

علت بروز تورشن تخمدان

این بیماری زمانی رخ می‌دهد که تخمدان در جایگاه خود قرار نداشته باشد. قابل ذکر است که مواردی چون کیست تخمدان و یا توده تخمدان نیز ناپایداری‌های شدیدی در ای ناحیه را با خود به همراه دارد.

چه افرادی بیشتر در معرض تورشن تخمدان هستند؟

افرادی که به بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند:

  • افرادی که رباط تخمدانی بلندی دارند.
  • افرادی که لوله‌های رحمی خود را بسته‌اند.
  • در زمان حاملگی این مورد رخ می‌دهد.
  • خانم‌هایی که تحت درمان نازایی هستند.
  • این بیماری دارای محدودیت سنی نیست و همه افراد قابلیت ابتلا به این مورد را دارند.

عوارض پیچ خوردگی تخمدان

در مشکل پیچ خوردگی تخمدان، عوارض به مرور زمان بیشتر خواهد شد. در زمان پیچ خوردگی تخمدان، خونرسانی به بافت تخمدان و لوله فالوپ کاهش یافته و این مورد آسیب شدید را به همراه خواهد داشت. اگر این عدم خونرسانی برای مدت طولانی ادامه یابد، نکروز را به همراه دارد.

تورشن تخمدان چگونه تشخیص داده میشود؟

پیچ خوردگی تخمدان بیماری بسیار حساسی بوده که باید خیلی سریع توسط دکتر زنان تشخیص داده شود. خانم‌ها باید با هر گونه از علائم ذکر شده در کوتاه‌ترین زمان به بهترین دکتر زنان مراجعه کنند و شرح حال خود را توضیح دهند. معاینه لگن جزو ابتدایی‌ترین کاری است که دکتر زنان انجام می‌دهد. در این زمان شما باید در هر ناحیه‌ای که احساس درد می‌کنید را به پزشک اطلاع دهید. سونوگرافی اولتراسوند واژینال برای بررسی تخمدان و لوله‌های فالوپ انجام می‌شود. همچنین مواردی چون تست خون و تست ادرار در مراحل بعدی با وجود مشکلاتی چون عفونت ادراری و بارداری نابجا انجام می‌شود.

درمان تورشن تخمدان

تورشن تخمدان یا همان پیچ خوردگی نیاز به جراحی خواهد داشت. در طول این عمل سعی می‌کنند که تخمدان را به جایگاه قبلی خود بازگردانند و اگر برای لوله فالوپ نیز مشکل جا به جایی به وجود آمده است، همین فرآیند را انجام دهند. در صورتی که تخمدان در اثر این پیچ خوردگی، آسیب شدیدی دیده باشد، پزشک ترجیح می‌دهد تا بافت را به طور کلی بردارد.

انواع جراحیهای پیچ خوردگی تخمدان

برای درمان از نوع جراحی پیچ خوردگی تخمدان، از روش‌های مختلف جراحی بسته به شدت مشکل هر فرد استفاده می‌کنند.

لاپاراسکوپی تورشن تخمدان

یک وسیله کوچک مخصوص را بعد از ایجاد یک شکاف، وارد بخش تحتانی شکم کرده و اندام‌های درونی را بررسی می‌کنند. در زمانی که تخمدان را مشاهده کردند، سعی بر این دارند که با یک وسیله مخصوص دیگر تخمدان را به جایگاه اصلی خود بازگردانند. این جراحی بدون بیهوشی عمومی و به صورت سرپایی انجام می‌شود. خانم‌های بارداری که به تورشن تخمدان دچار می‌شوند، باید از این روش جراحی برای درمان استفاده کنند.

لاپاراتومی تورشن تخمدان

در این نوع جراحی شکاف ایجاد شده نیز وسیع‌تر بوده و با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می‌شود. این جراحی در دسته عمل‌های سرپایی قرار ندارد و بعد از آن، فرد بیمار برای ساعاتی بستری خواهد بود.

اوفورکتومی تورشن تخمدان

در صورتی که بافت تخمدان مرده باشد و تا این حد آسیب دیده باشد، با استفاده از لاپاراسکوپی در کنار این روش استفاده می‌کنند.

سالپینگو اوفورکتومی تورشن تخمدان

زمانی که پزشک زنان بعد از معاینات تشخیص می‌دهد که هم تخمدان و هم لوله فالوپ از بین رفته است و تخریب شده‌اند، از این نوع عمل استفاده می‌کند.

درمان دارویی پیچ خوردگی تخمدان

دکتر زنان از این روش به عنوان درمان قطعی نمی‌تواند برای این مشکل استفاده کند و درمان دارویی فقط در کنار تکنیک‌های جراحی کاربرد دارد.

تورشن تخمدان اغلب در کدام تخمدان رخ میدهد؟

پیچ خوردگی تخمدان اغلب بر یک تخمدان اثر گذاشته و معمولا در ناحیه تخمدان راست اتفاق می‌افتد.

رژیم غذایی تورشن تخمدان

در حقیقت پیچ خوردگی تخمدان دارای رژیم غذایی خاصی نیست. برخی از پزشکان زنان توصیه می‌کنند تا شخص برخی از عادات غذایی خود را کنار بگذارد.

برای درمان تورشن تخمدان چه کار کنیم؟

برای درمان کردن تورشن تخمدان در تهران میتوانید با کلینیک تخصصی زنان دکتر مائده احمدی به شماره 09102407324 تماس بگیرید.

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز.
[تعداد امتیازها 2 عدد و میانگین امتیازها 3]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *