بوی بد واژن یکی از مواردی است که باعث ایجاد ناراحتی به خصوص در زمان برقرای رابطه برای بانوان می‌شود. برای از بین بردن بوی بد واژن برخی افراد از دوش واژن استفاده می‌کنند. در این مقاله به بیان نحوه استفاده از دوش واژینال، مزایا و معایب این روش درمانی می‌پردازیم.

دوش واژینال چیست؟

دوش واژن به معنی شستشوی واژن با آب و مواد دیگر است. این مایع مخلوط حاوی سرکه و آب است که باعث از بین رفتن بوی بد واژن و تمیزی ناحیه تناسلی بانوان می‌گردد. در برخی موارد این مایع شستشو حاوی ید، جوش شیرین و آب است که به صورت بسته‌بندی در داروخانه‌ها در دسترس قرار دارد. استفاده از دوش واژینال برای هر سنی قابل استفاده است و از بین هر 15 نفر یک نفر به صورت منظم از این روش برای از بین بردن بوی نامطبوع واژن استفاده می‌کند که بیشترین موارد استفاده برای بانوان در سنین نوجوانی و جوانی است.

چه طور از دوش واژینال استفاده کنیم؟

ابتدا مایع مخلوط در یک کیسه که حاوی سرکه و آب و یا جوش شیرین و آب است، توسط شیوه اسپری به واژن وارد می‌شود و بعد از شستشوی واژن از آن خارج می‌شود. ماده حاوی مایع شستشوی واژن موادی اسیدی هستند که برای واژن مضر هستند. این روش در برخی موارد برای از بین بردن مایع منی استفاده می‌شود که از بارداری جلوگیری کنند.

کاربرد دوش واژینال

استفاده از دوش واژینال در بیشتر موارد برای از بین بردن بوی نامطبوع و تمیزی واژن استفاده می‌شود. برخی بر این باورند که استفاده از دوش واژینال برای مواردی که در ادامه بیان می‌کنیم، مفید است:

 • پیش‌گیری از بارداری
 • جلوگیری از بیماری‌های مقاربتی
 • شستشوی خون قاعدگی بعد از اتمام پریودی
 • از بین بردن مایع منی بعد از برقراری رابطه جنسی

عوارض استفاده از دوش واژینال

مطالعات نشان می‌دهد استفاده از دوش واژینال تا حدودی عوارضی برای بانوان به وجود می‌آورد. واژن دارای ph طبیعی بوده و استفاده از این مایع اسیدی، این تعادل را از بین می‌برد. همچنین در واژن بانوان باکتری‌هایی به صورت طبیعی وجود دارد که مانع از بروز عفونت و تحریک بانوان می‌شود و استفاده از این مایع شستشو باعث از بین رفتن این باکتری‌ها شده که این امر در نهایت باعث رشد و گسترش باکتری‌های مشکل‌ساز در واژن خواهد شد و بیماری‌هایی را به وجود می‌آورد.

 • مشکلات بارداری: بانوانی که به صورت منظم از دوش واژینال استفاده می‌کنند، بیشتر در معرض مشکلات بارداری از جمله بارداری خارج از رحم، زایمان زودرس و سقط جنین قرار دارند. از دیگر عوارض استفاده از دوش واژینال سخت شدن دوران بارداری برای خانم‌ها بوده و در برخی موارد ممکن است، نوزاد متولد شده وزن کمی داشته باشد.
 • عفونت‌ها: واژن به صورت طبیعی دارای باکتری‌های مفید است که مانع از رشد برخی باکتری‌ها و بروز عفونت می‌گردد. استفاده از دوش واژینال باعث از بین رفتن باکتری‌های مفید واژن و رشد برخی مخمرها می‌گردد. این امر باعث التهاب و ابتلا به واژینو باکتریال می‌شود. برخی بر این باورند که استفاده از دوش واژینال باعث برطرف‌سازی عفونت‌های واژن می‌گردد، این باور غلط است زیرا استفاده از دوش واژینال در صورت ابتلا به عفونت‌های واژن باعث انتقال آن به دیگر نقاط می‌شود. در برخی موارد مشاهده شده که استفاده از دوش واژن باعث ورود اجسام خارجی به واژن و ایجاد عفونت شدید می‌شود.
 • بیماری‌های التهابی لگن: بیماری‌های التهابی لگن نوعی عفونت در ارگان‌های تولید مثل در بانوان است. استفاده از دوش بارداری ایجاد عفونت در این ارگان‌ها را بالا می‌برد. ابتلا به بیماری التهاب لگن باعث بارداری با ریسک بالا می‌شود.
 • سرطان و التهاب دهانه رحم: التهاب دهانه رحم باعث بروز عفونت در این ناحیه به دلیل رابطه جنسی است. بانوانی که از دوش واژینال استفاده می‌کنند، بیشتر در معرض این بیماری و سرطان دهانه رحم قرار دارند.

چگونه واژن را ایمن نگه داریم؟

آسان‌ترین روش و ایمن‌ترین راه برای تمیزی واژن، شستشو در حمام با آب است. در صورتی که از صابون استفاده می‌کنید مطمئن شوید این ماده شوینده ملایم باشد. همچنین توجه داشته باشید، از ورود صابون به واژن جلوگیری کنید. به دلیل حساس بودن پوست بدن در این ناحیه برای شستشو و تمیز کردن مواردی را بیان می‌کنیم.

دوش واژینال برای از بین بردن بوی بد واژن
دوش واژینال برای از بین بردن بوی بد واژن

دست خود را بر دو طرف واژن به صورت v قرار دهید و بعد از باز کردن پوست بیرونی به واژن آب بپاشید. در صورت استفاده از صابون ملایم به آرامی آن را بشورید و این کار را تا از بین رفتن تمام کف‌ها ادامه دهید اما مراقب باشید این شوینده وارد واژن نشود. در پایان با حوله‌ای نرم و تمیز ناحیه واژن را به آرامی خشک کنید.

روشهای جلوگیری از بوی بد واژن

واژن بانوان به صورت طبیعی به دلیل وجود مخاط و برخی باکتری‌های مفید دارای بوی مخصوص به خود هستند. این بو ممکن است به مرور و با گذشت زمان تغییر کند. برخی موارد به دلیل رابطه جنسی و یا ورزش کردن باعث بیشتر شدن بوی بد واژن خواهد شد. با رعایت برخی نکات که در ادامه بیان می‌کنیم می‌توان تا حد زیادی از این بوی نامطبوع جلوگیری کرد.

 • شستشوی واژن و ناحیه تناسلی با آب گرم که تا حد ممکن از صابون استفاده نکنید، زیرا باعث تحریک و حساسیت می‌گردد.
 • یکی از عوامل بوی بد و نامطبوع در واژن رطوبت در اطراف ناحیه تناسلی است که در برخی موارد باعث ایجاد عفونت می‌گردد. برای جلوگیری از ایجاد رطوبت از لباس زیر جنس نخی استفاده کنید. نخ دارای منافذی است که باعث جریان هوا در آن ناحیه می‌شود و باعث از بین بردن عرق و مایعات اطراف می‌گردد.
 • برای از بین بردن بوی نامطبوع واژن از اسپری‌ها و خوشبو کننده‌های علائم در ناحیه تناسلی استفاده کنید. مراقب باشید این مواد خوشبو کننده وارد واژن نگردد.
 • استفاده از دوش واژینال به این دلیل که باعث برهم زدن PH واژن و ایجاد عفونت‌های واژینال می‌گردد که خود باعث بروز بوی نامطبوع می‌شود.

برخی بوهای نامطبوع و غیر طبیعی واژن ممکن است به دلیل ابتلا به بیماری و برخی عفونت‌های واژینال باشد. در صورت داشتن این علائم به مدت طولانی برای پیدا کردن علت بوی بد ناحیه تناسلی و درمان بیماری به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید و از درمان خودسرانه و مصرف دارو بدون تجویز پزشک خودداری کنید.

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز.
[تعداد امتیازها 1 عدد و میانگین امتیازها 5]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *