زگیل تناسلی از شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی و پوستی در زنان است که در اثر ارتباط با افراد آلوده به این ویروس و برقراری رابطه جنسی بدون کاندوم ایجاد می‌شود. شدت انتقال این ویروس به حدی بالا است که در اولین ارتباط منتقل می‌شود.

ویروس HPV که عامل ایجاد زگیل تناسلی در بانوان است، باعث ایجاد سرطان دهانه رحم در بانوان می‌شود و علائمی مانند زائده در اطراف ناحیه تناسلی و اطراف مقعد دارد.

متاسفانه این بیماری به شدت در حال افزایش است و مسری‌ترین و شایع‌ترین بیماری مقاربتی در بانوان به شمار می‌رود. بیماری زگیل تناسلی در بانوان بسیار خطرناک‌تر از آقایان است.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی یا همان بیماری HPV یک نوع بیماری جنسی و مقاربتی است که با ارتباط جنسی با افراد مبتلا انتقال پیدا می‌کند و علائمی مانند زائده‌هایی در داخل واژن، اطراف ناحیه تناسلی، مقعد و همچنین در روده راست را به همراه دارد. این زائده‌های ایجاد شده بر اثر ابتلا به این بیماری گاهی بسیار کوچک ‌هستند ولی قابل حس نیستند.

آیا نیاز به درمان زگیل تناسلی در تهران دارید؟ برای مشاوره رایگان یا رزرو نوبت می‌توانید با کلینیک فوق تخصصی دکتر مائده احمدی دستجردی به شماره 09102407324 تماس بگیرید.

علائم زگیل تناسلی در بانوان

زگیل تناسلی یا HPV معمولاً در تمام نواحی که در ارتباط با فرد آلوده است انتقال پیدا می‌کند مانند گلو، دهان، کشاله ران، نواحی باسن و اطراف و داخل واژن.

این بیماری در بانوانی که به ویروس HPV مبتلا می‌شوند، دارای نشانه‌هایی مانند خارش و سوزش در ناحیه واژن و حتی باعث ایجاد حساسیت در ناحیه تناسلی می‌شود.

علائم ظاهری ویروس HPV زائده جوش مانند شبیه گل کلم است که در نواحی آلوده به این ویروس پدیدار می‌گردد. خانم‌های مبتلا به زگیل تناسلی حتی ممکن است بعد از برقراری رابطه جنسی دچار خونریزی از داخل واژن شوند. گاهی علائم این بیماری در نواحی مجاری ادراری ظاهر می‌شود که به مرور زمان باعث درد و انسداد در این مجاری می‌گردد.

راه های تشخیص زگیل تناسلی در بانوان

معمولاً برای تشخیص بیماری زگیل تناسلی، ابتدا پزشک متخصص زنان به مشاهده علائم ظاهری در نواحی مورد ارتباط جنسی داخل و اطراف واژن، اطراف مقعد و همچنین کشاله ران می‌پردازد. در برخی موارد ابتلا به ویروس HPV دارای علائم ظاهری نمی‌باشد که پزشک متخصص بانوان می‌تواند با انجام آزمایش خون و همچنین تست پاپ اسمیر از بروز این بیماری در فرد مراجعه کننده باخبر شود.

در روش تست پاپ اسمیر بهترین متخصص زنان با استفاده از نمونه‌برداری از واژن و دهانه رحم می‌تواند بیماری زگیل تناسلی و همچنین سرطان دهانه رحم را تشخیص دهد.

روش تست پاپ اسمیر برای ویروس HPV فقط مختص به بانوان است ولی از طریق آزمایش خون می‌توان ابتلا به زگیل تناسلی را هم در بانوان و هم در آقایان مورد آزمایش و بررسی قرار داد. در این روش ژن HPV را توالی یابی کرده و از ابتلای فرد به ویروس زگیل تناسلی مطلع می‌شوند. این روش دقت بسیار بیشتری نسبت به تست پاپ اسمیر در صحت جواب آزمایش دارد.

تشخیص زگیل تناسلی به روش جدید

متخصص زنان با استفاده از جدیدترین تکنیک‌ها زگیل تناسلی بانوان را تشخیص می‌دهد. همانطور که می‌دانید، پاپ اسمیر یکی از روش‌های تشخیصی بسیار کاربردی برای شناخت بسیاری از بیماری‌های زنان است که تمامی خانم‌ها هر چند ماه به صورت دوره‌ای انجام دهند. تکنیک جدید اینگونه است که فرد برای تشخیص زگیل نیاز به انجام یک کار مجزا ندارد. زمانی که بیمار برای پاپ اسمیر مراجعه می‌کند، همان نمونه را به آزمایشگاه می‌فرستند.

پزشک زنان به آزمایشگاه اعلام میکند که از همان نمونه علاوه بر بررسی‌های مربوط به پاپ اسمیر، تست HPV تایپینگ را انجام داده و در صورت وجود ویروس زگیل تناسلی، نوع آن را مشخص می‌کنند. همچنین آزمایشگاه، پرخطر یا کم خطر بودن ویروس را به دکتر زنان اعلام داشته که هر یک روش‌های درمانی متفاوتی دارد. در صورتی که ویروس زگیل تناسلی از نوع پرخطر یعنی +16 و یا +18 باشد، باید کولپوسکوپی انجام و دهانه رحم در زیر میکروسکوپ نمونه‌برداری شود. متخصص زنان با استفاده از این آزمایش متوجه می‌شود که دهانه رحم در حالت نرمال قرار دارد و یا غیرطبیعی و یا دوران قبل از سرطان را سپری می‌کند.

طبق آخرین مطالعات و نتایج بدست آمده از انجمن کولپوسکوپی آمریکا، کو تست (Co-testing) یکی از بهترین روش‌ها برای غربالگری سرطان سرویکس است. این تست آزمایش سیتولوژی و اچ پی وی بر روی یک نمونه است. در صورتی که نمونه پاپ اسمیر غیرطبیعی باشد و قرار بر تست HPV بر همان نمونه باشد، به آن رفلکس اچ پی وی گفته می‌شود که از حساسیت کمتری نسبت به کو تست برخوردار است. در آزمایش اچ پی وی، ژنوتیپ‌ها با ریسک بالا مورد بررسی قرار گرفته و گزارش می‌شوند.

علت به وجود آمدن زگیل تناسلی

همانطور که در ابتدای این مقاله توضیح داده شد، علت به وجود آمدن زگیل تناسلی، ابتلای فرد به ویروس HPV است که این ویروس از طریق ارتباط جنسی با فرد آلوده انتقال پیدا می‌کند. ویروس HPV دارای دوره نهفتگی متفاوتی در بدن فرد آلوده با توجه به سطح ایمنی بدن است. این ویروس دارای بیش از 100 گونه‌ متفاوت کشف شده است ولی به طور قطع، ابتلای فرد به بیماری زگیل تناسلی از طریق ویروس HPV است.

زگیل تناسلی بر چه اندام هایی به وجود می آید؟

این نوع ضایعه‌ها معمولاً بر روی اندام‌های خارجی و گاهی بر سطح اندام‌های داخلی رشد می‌کنند، مانند:

  • مقعد
  • مهبل
  • بیضه‌ها
  • ناحیه فرج
  • کشاله ران
  • ناحیه پرینه
  • گردن رحم
  • کانال مقعدی
  • بدنه آلت تناسلی مردان

توضیحات دکتر احمدی در مورد زگیل تناسلی

در این کلیپ، دکتر مائده احمدی در مورد زگیل تناسلی توضیح دادند. می‌توانید به پاین این صفحه مراجعه کنید و سوالات خود را از ما بپرسید.

آیا زگیل تناسلی با درد همراه است؟

زگیل‌های تناسلی اغلب با اندکی ناخوشی همراه هستند و فرد را با چالش‌هایی رو به رو می‌کنند اما اغلب بدون درد هستند. زگیل‌های تناسلی معمولی خارش بسیار دارند و به سرعت تحریک می‌شوند. در مواردی خانم‌ها و یا آقایان این نوع ضایعه‌ها را با ناخن و یا دست تحریک می‌کنند که گاهی این مسئله باعث خونریزی زگیل می‌شود. در صورتی که زگیل بر سطح مهبل یا مجرای ادراری به وجود آید، در هنگام ادرار با کمی درد و سوزش همراه است.

زگیلها با چه سرعتی بروز پیدا میکنند؟

از زمانی که ویروس با پوست بدن شما تماس پیدا می‌کند، حدود یک تا سه ماه زمان می‌برد تا زگیل‌ها به چشم مشاهده شوند. گاهی زگیل انقدر کوچک است که با چشم دیده نمی‌شود.

امکان ابتلا به زگیل تناسلی بدون رابطه جنسی وجود دارد؟

به طور کلی اغلب افراد از طریق رابطه جنسی به این بیماری مبتلا می‌شوند اما جالب است بدانید که با تماس پوستی بدون داشتن رابطه جنسی دارای دخول، امکان پیدایش این بیماری وجود دارد. حتی این بیماری از مادر هنگام زایمان به نوزاد قابل انتقال است.

آیا زگیل تناسلی همان تبخال تناسلی است؟

این دو عارضه با یکدیگر متفاوت هستند زیرا تبخال تناسلی، زخم‌های پوستی به وجود می‌آورد اما زگیل تناسلی هیچگونه زخمی ایجاد نمی‌کند. زگیل تناسلی ناشی از HPV ویروس است اما تبخال تناسلی ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس است.

سفید شدن زگیل تناسلی نشانه چیست؟

گاهی برخی پزشکان هنگام مشاهده زگیل تناسلی، مقداری استیک اسید بر روی سطح آن اضافه می‌کنند. این ماده اسیدی سبب شده تا رنگ زگیل‌های تناسلی سفید شده و بهتر قابل مشاهده هستند.

روش های درمان زگیل تناسلی

مهم‌ترین سوالی که در مورد فرد آلوده به بیماری زگیل تناسلی وجود دارد، این است که آیا این بیماری قابل درمان است یا خیر؟ نحوه درمان در آقایان و بانوان تا حدودی مشابه یکدیگر است.

درمان دارویی

یکی از را‌ه‌های درمانی استفاده از دارو و پماد مخصوص زگیل است. البته این روش برای زمانی به درمان شخص مبتلا به زگیل دستگاه تناسلی کمک می‌کند که در مراحل اولیه این بیماری باشد و زائده‌های ایجاد شده هنوز دارای ابعاد کوچکی باشند.

کرایوتراپی

روش دیگر درمان این بیماری، کرایوتراپی است که در این روش زگیل‌های تناسلی را توسط نیتروژن مایع منجمد می‌کنند.

از بین بردن زگیل تناسلی با لیزر

راه دیگر درمان استفاده از دستگاه‌های پیشرفته لیزر است که در این روش حتی ریشه زگیل نیز سوزانده می‌شود. این روش به دلیل از بین بردن ریشه این زائده، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای مشاهده نمونه کارهای درمان زگیل تناسلی اینجا کلیک کنید.

پماد برای زگیل تناسلی

پمادهایی در بازار برای از بین بردن زگیل وجود دارند که سیستم ایمنی را برای مبارزه با زگیل‌ها تقویت می‌کند. بانوان و آقایانی که از این پماد برای رفع زگیل‌های تناسلی استفاده می‌کنند، در این مدت نباید هیچگونه رابطه جنسی داشته باشند.

علت افزایش ابتلا

یکی از عوامل گسترش و افزایش ابتلا به این بیماری، عدم آگاهی شخص مبتلا به این ویروس است. توصیه می‌شود بانوانی که شریک جنسی ثابت ندارند از لوازم مراقبتی و بهداشتی مانند کاندوم استفاده کنند و همچنین می‌توانند از واکسن گارداسیل برای جلوگیری از ابتلا به بیماری زگیل تناسلی بهره ببرند.

یکی دیگر از عوامل گسترش این بیماری ترس و خجالت فرد از ابتلا به ویروس HPV است ولی باید توجه داشت که هر چه سریع‌تر برای درمان و بهبودی اقدام شود، روند درمان راحت‌تر و کم هزینه‌تر است.

عوارض ابتلا به زگیل تناسلی در بانوان

طبق تحقیقات و اطلاعات پزشکی، از 100 نوع ویروس HPV که شناسایی شده است، تنها 14 مورد از آن قابلیت ایجاد سرطان دهانه رحم را دارند. در صورت ابتلا به ویروس زگیل تناسلی، دکتر زنان به انجام تست غربالگری پاپ اسمیر در مورد بررسی ابتلا به سرطان دهانه رحم می‌پردازد.

متخصصین زنان توصیه دارند که خانم‌های بالای 21 سال، هر 3 سال یک بار برای آگاهی از ابتلا به ویروس HPV و سرطان دهانه‌ رحم، آزمایش پاپ اسمیر انجام دهند.

خانم‌های 29 تا 65 سال توجه داشته باشند که باید علاوه بر تست پاپ اسمیر که طبق روال انجام می‌شود، هر 5 سال یک بار این آزمایش را به همراه تست HPV انجام دهند.

غیر طبیعی بودن تست پاپ اسمیر نشان دهنده ابتلای قطعی فرد به HPV و سرطان دهانه‎ رحم نمی‌باشد. در صورت مشکوک بودن نتایج تست، آزمایشات تکمیلی بر روی بیمار انجام می‌شود.

در صورتی که فرد مبتلا به زگیل تناسلی باردار باشد، باید به پزشک متخصص خود اطلاع دهد، زیرا ممکن است زایمان برای این شخص دارای پیچیدگی و چالش‌هایی باشد اما در آمارهای پزشکی در ارتباط با ابتلای نوزاد به این ویروس از مادر مبتلا هیچ گزارشی وجود ندارد.

برای درمان زگیل تناسلی چه کار کنیم و هزینه آن چه قدر است؟

درمان زگیل تناسلی روش‌های مختلفی دارد و هزینه درمان آن بستگی به روش انجام کار و موارد دیگر دارد. برای مشاوره رایگان و اطلاع بیشتر در مورد هزینه‌ها، با کلینیک تخصصی دکتر مائده احمدی در تهران با شماره 09102407324 تماس بگیرید یا در واتس‌اپ پیام ارسال کنید.

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 11 عدد و میانگین امتیازها 5]

12 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *