بیماری‌های نواحی شکم و ناحیه تناسلی برای بررسی به نوعی جراحی پیشرفته نیاز دارند که تحت عنوان لاپاراسکوپی شناخته می‌شود. همچنین جراحی لاپاراسکوپی برای بررسی علل ناباروری نیز کاربرد شایانی دارد. این جراحی وسعت بسیار زیادی نداشته و در عین حال بدون ایجاد هیچگونه مخاطره‌ای برای بیماران، اقدامات مهمی برای درمان انواع بیماری مربوط به نواحی گفته شده، به عمل می‌آورد.

آشنایی با لاپاراسکوپی

جراحی لاپاراسکوپی، با استفاده از دستگاه مخصوص لاپاراسکوپ، توانایی مشاهده و بررسی تمامی نواحی شکم و لگن را برای متخصص زنان فراهم می‌سازد. پزشک، برشی در ابعاد کوچک در ناحیه زیر ناف ایجاد کرده، سپس لاپاراسکوپ را از این طریق وارد بدن و در مرحله بعدی ناحیه رحم، لگن و شکم را مورد بررسی قرار می‌دهند و در صورت وجود ناباروری، عوامل مرتبط با آن را مورد معاینه قرار می‌دهند.

یکی از روش‌های پیشرفته برای تشخیص علت ناباروری، لاپاراسکوپی است. در تکنیک‌های قدیمی برای تشخیص علت نازایی از لوله‌هایی مخصوص استفاده می‌کردند اما اکنون این روش تاثیر زیادی در تشخیص و درمان ناباروری برای افراد بیمار به همراه دارد. افرادی که نابارور و تحت لاپاراسکوپی هستند، 58 درصد شانس بارداری برای آنها وجود دارد.

زمان مناسب جراحی لاپاراسکوپی

یکی از مهمترین مسائل برای انجام جراحی لاپاراسکوپی، زمان انجام آن است زیرا در برخی شرایط، محیط شکم و رحم آمادگی بیشتری برای بررسی داشته و اطلاعات دقیق‌تری را در اختیار متخصص زنان قرار می‌دهند. بهترین زمان برای جراحی لاپاراسکوپی، هفته قبل از شروع دوران قاعدگی است.

موارد استفاده از لاپاراسکوپی

برخی از موارد استفاده از لاپاراسکوپی به شرح زیر است:

 • چسبندگی رحم
 • خارج کردن رحم
 • برداشتن فیبروم
 • مبتلایان هیسترکتومی
 • بارداری خارج رحمی
 • بروز مشکلات باروری
 • حذف کیست‌های مویی
 • انواع عفونت‌های رحمی
 • انواع بیماری‌های رحم
 • وجود تخمدان پلی کیستیک
 • وجود مایع غیرطبیعی در شکم
 • کیست در سایزهای متعدد خصوصاً در ناحیه رحم

نحوه انجام لاپاراسکوپی

برای جراحی تشخیصی و درمانی لاپاراسکوپی، از بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی استفاده می‌کنند. در مرحله بعدی، در زیر ناف یک شکاف کوچک ایجاد می‌کنند و از این طریق لاپاراسکوپ را وارد ناحیه شکم، لگن و رحم می‌کنند. اگر در این نواحی برای درمان به جراحی نیاز باشد، هیچ برش دیگری در این راستا ایجاد نمی‌شود و از طریق همان برش، عمل انجام می‌شود. دقت روش لاپاراسکوپی بسیار زیاد است و بزرگترین مزیت آن این است که علاوه بر کمک به تشخیص بیماری، در درمان آن هم نقش بزرگی ایفا می‌کند.

مدت زمانی که فرد تحت عمل لاپاراسکوپی می‌ماند، حدود 30 تا 60 دقیقه است. ممکن است در شرایط خاص، زمان جراحی افزایش یابد.

لاپاراسکوپی در تهران
لاپاراسکوپی در تهران

جراحی لاپاراسکوپی علاوه بر اینکه با بیهوشی یا بی‌حسی انجام می‌شود، با این حال با کمی درد همراه است.

نکات قبل از جراحی

شب قبل از عمل لاپاراسکوپی استحمام انجام دهید.

برای لاپاراسکوپی حتماً آزمایشات لازم را انجام دهید.

برای انجام لاپاراسکوپی باید ناشتا باشید و قبل از آن چیزی ننوشید.

اقدامات لازم بعد از جراحی

فرد بیماری که لاپاراسکوپی انجام می‌دهد، به مدت 2 تا 3 ساعت در بیمارستان تحت مراقبت می‌ماند و پس از آن بدون بستری شبانه، مرخص خواهد شد. به این نکته توجه داشته باشید که حتماً همراهی با خود داشته باشید. بعد از لاپاراسکوپی به فرد سوند وصل می‌کنند زیرا اکثریت افراد بعد از این جراحی قادر به تخلیه ادرار نیستند.

افراد مناسب و نامناسب برای این کار

لاپاراسکوپی در دسته جراحی‌های غیرتهاجمی پیشرفته و نوین قرار دارد. در این عمل از یک برش کوچک در زیر شکم استفاده می‌کنند که برای افراد کم خون بسیار مناسب است. افرادی که دچار به خونریزی‌های رحمی هستند، در این جراحی خون زیادی از دست نمی‌دهند و دچار عوارض های ناشی از آن نمی‌شوند.

جراحی لاپاراسکوپی، همانند بسیاری از عمل‌های کاربردی دیگر برای برخی افراد مناسب نیست. در این روش از نوعی گاز مخصوص استفاده می‌کنند که احتمال خطر را برای افرادی که مشکل قلبی یا ریوی دارند، افزایش می‌دهند. افرادی که کاندید مناسبی برای این روش نیستند، باید تحت جراحی باز قرار بگیرند.

مزایای لاپاراسکوپی

برخی از مزایای این کار به شرح زیر است:

 • این جراحی در مدت زمان کوتاهی انجام می‌شود.
 • دید وسیعی از نواحی شکم و رحم برای پزشک فراهم است.
 • برش‌های لاپاراسکوپی آسیبی به ظاهر پوست وارد نمی‌کند.
 • فرد بعد از جراحی می‌تواند به فعالیت روزانه خود بپردازد.
 • احتمال بروز عفونت در این نوع جراحی لاپاراسکوپی بسیار پایین است.
 • این جراحی نیازی به گذراندن دوره نقاهت و یا بستری شدن در بیمارستان ندارد.
 • برای برداشتن رحم یا فیبروم به ایجاد برش بزرگ در این جراحی نیاز نیست.
 • یکی از بزرگترین عوارض جراحی لاپاراسکوپی باز، ایجاد چسبندگی رحم برای فرد است که این عارضه در جراحی لاپاراسکوپی بسته به وجود نمی‌آید.

آیا اشخاصی که جراحی شکم داشتند می توانند لاپاراسکوپی انجام دهند؟

افرادی که در گذشته تحت جراحی‌های باز شکمی بوده‌اند، دو دسته هستند. برخی افراد شرایط انجام لاپاراسکوپی بعد از جراحی باز شکم را دارند اما گاهی متخصص زنان تشخیص می‌دهد که فرد قادر به جراحی لاپاراسکوپی نیست.

امکان انجام همزمان لاپاراسکوپی با سایر جراحی ها وجود دارد؟

پاسخ به این سوال مثبت است. لاپاراسکوپی همزمان با عمل‌هایی نظیر جراحی بی‌اختیاری ادرار، جراحی مشکلات مثانه و … امکان‌پذیر است.

هزینه انجام لاپاراسکوپی چه قدر است؟

هزینه جراحی لاپاراسکوپی به عواملی چون نوع روش، هزینه‌های بیمارستان و نوع مشکل فرد بستگی دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان می‌توانید با کلینیک تخصصی دکتر مائده احمدی دستجردی با شماره 09102407324 تماس بگیرید یا در واتس‌اپ پیام ارسال کنید.

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز.
[تعداد امتیازها 2 عدد و میانگین امتیازها 5]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *