زگیل تناسلی مقعدی (Condyloma acuminatum) یا همان زگیل‌های جنسی، به وسیله ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می‌شود که بسیار عفونی و قابل انتقال هستند. این ویروس می‌تواند از طریق رابطه جنسی، تماس مستقیم با زگیل‌ها یا تماس با اشیای آلوده به HPV به فرد دیگر منتقل شود. اگر دارای رابطه جنسی فعال هستید، لازم است تا در رابطه با انوع زگیل تناسلی اطلاعات کامل داشته باشید و راه‌های پیشگیری کننده را بشناسید. در این مقاله ما به طور جامع و تخصصی در رابطه با زگیل مقعد برای شما صحبت می‌کنیم.

زگیل مقعد چیست؟

زگیل مقعدی نوعی بیماری خطرناک پوستی است که به دلیل رابطه جنسی با افراد مبتلا به ویروس اچ پی وی به وجود می‌آید. شکل این ضایعه پوستی مانند گل کلم است و از نظر ظاهری با زگیل تناسلی معمولی هیچ تفاوتی ندارد. فرد مبتلا به زگیل مقعدی علائمی مانند سوزش، خارش و خونریزی دارد که احتمال ابتلای به آن هم در بانوان و هم در آقایان وجود دارد.

به دلیل کوچک بودن زگیل مقعد و همچنین دیده نشدن آن در اوایل ابتلا به آن افراد از این عارضه اطلاعی ندارند و این عامل باعث گسترش و شدت گرفتن این زائده ویروسی در ناحیه مقعد می‌شود. افراد معمولا زگیل ناحیه تناسلی را زودتر تشخیص می‌دهند اما زگیلهای ناحیه باسن و مقعد دیرتر تشخیص داده می‌شوند.

برای درمان زگیل مقعدی در تهران با مطب فوق تخصصی دکتر مائده احمدی به شماره 09102407324 تماس بگیرید.

دلیل ابتلا به زگیل مقعدی چیست؟

زگیل مقعدی به دلیل رابطه جنسی پر خطر و بدون کاندوم به وجود می‌آید. برقراری رابطه جنسی به اشتباه و از ناحیه مقعد بیماری‌هایی را برای افراد به همراه دارد که عوارض بسیار خطرناکی را ایجاد می‌کند، بنابراین باید به این مسئله توجه داشته باشید. توصیه می‌شود برای عدم ابتلا به این بیماری فقط یک شریک جنسی داشته باشید و حتی لباس زیر مشترک خواهر و نزدیک‌ترین اشخاص خانواده خود را استفاده نکنید.

علائم ابتلا به زگیل مقعدی چیست؟

زگیل مقعدی مانند سایر انواع زگیل‌ها دارای علائمی است اما اینکه نشانه‌های این بیماری چه زمانی بروز کنند نیز در اشخاص مبتلا متفاوت است. برخی افراد بسیار دیر متوجه بروز این بیماری می‌شوند اما بعضی دیگر در همان ابتدای ابتلا به زگیل مقعدی متوجه برخی نشانه‌ها خواهند شد. در این بخش تعدادی از علائم مهم و شایع این بیماری عفونی را بیان کردیم:

 • احساس درد در ناحیه مقعد
 • سوزش و خارش در مقعد
 • بروز خونریزی مقعدی
 • احساس کرختی و بیحسی در ناحیه مقعد با پیشرفت ویروس
 • دفع مدفوع همراه با درد و گاهی همراه با مقداری خونریزی
 • وجود ضایعه و جسم خارجی در داخل مقعد به دلیل بزرگ شدن و زیاد شدن زگیل تناسلی مقعدی

چگونه میتوان از زگیل مقعد جلوگیری کرد؟

 • بهترین روش برای جلوگیری از ابتلا به این ضایعه پوستی عدم برقراری ارتباط جنسی با فرد مبتلا به زگیل مقعدی است.
 • نداشتن تعدد شرکای جنسی عامل مهمی در پیشگیری از ابتلا به زگیل مقعدی است.
 • داشتن رابطه جنسی محافظت شده در زمان رابطه جنسی خطر ابتلا به ویروس HPV را کاهش می‌دهد.
 • افرادی که دارای رابطه جنسی فعال هستند، برای تشخیص ابتلا به این بیماری و جلوگیری از پیشرفت آن باید به صورت دوره‌ای به متخصص زنان مراجعه کنند.
 • واکسن گاردسیل که مورد تائید سازمان غذا و داروی آمریکا است را می‌توان برای پیشگیری از این بیماری استفاده کرد. واکسن گاردسیل به میزان زیادی خطر ابتلا به زگیل مقعدی را در افراد کاهش می‌دهد و حتی شاید این احتمال را به صفر برساند.

چگونه باید زگیل مقعد را تشخیص داد؟

پزشک برای بررسی ابتلا به زگیل ناحیه مقعد ابتدا معاینه ظاهری انجام می‌دهد و در مرحله بعد با استفاده از ابزاری مخصوص به نام آنوسکوپ، کانال مقعد را بررسی می‌کند. در زنان اگر زگیل مقعد وجود داشته باشد، این آزمایشات در ناحیه واژن نیز انجام می‌شود. البته معمولا خانم‌ها سریع‌تر متوجه چنین بیماری‌هایی برای خود می‌شوند زیرا به صورت دوره‌ای چند ماهه تست پاپ اسمیر انجام می‌دهند که اگر چنین مواردی و یا مشابه آن وجود داشته باشد، حتما مشخص خواهد شد.

نمونه کارهای درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل مقعد

بعد از اینکه معاینات انجام شد و مشخص شد که چنین بیماری ویروسی برای فرد وجود دارد، میزان وسعت و گسترش و پیشرفت آن را بررسی کرده و سپس بهترین گزینه درمانی را انتخاب می‌نمایند. درمان این بیماری دارای انواع مختلفی است که به برخی از رایج ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

درمان دارویی

ممکن است برای درمان زگیل مقعدی که بسیار کوچک و در خارج مقعد باشد، برخی داروهای موضعی تجویز شود. درمان به این روش ممکن است تا حصول نتیجه چند هفته به طول بیانجامد. مصرف دارو‌ها برای از بین بردن زگیل مقعد بدون تجویز پزشک زنان نه تنها خطرناک است بلکه ممکن است باعث گسترش بیماری شود.

کرایوتراپی

یکی از بهترین روش‌های درمانی زگیل مقعدی استفاده از نیتروژن مایع برای انجماد و فریز کردن ضایعه پوستی است که باید تحت نظر دکتر زنان و بهترین دستگاه کرایو انجام شود. کرایوتراپی یکی از نوین ترین و کارآمد ترین روش‌های درمان انواع زگیل بشمار می‌رود.

الکتروکوتر

در این روش درمانی با استفاده از جریان الکتریکی زگیل مقعد را سوزانده و از بین می‌برند. این تکنیک درمانی برای زگیل‌هایی با وسعت کم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لیزر درمانی

یکی دیگر از روش‌های نوین درمان زگیل مقعد، لیزر درمانی است که بدون درد، با استفاده از پرتوهای نوری متمرکز با فرکانس مشخص ضایعه پوستی انجام می‌گیرد. انتخاب روش درمانی برای از بین بردن زگیل چه در نواحی مقعد و چه در نواحی دیگر، باید با انتخاب و تجویز پزشک متخصص زنان باشد.

جراحی

ممکن است به دلیل شدت و وسعت زگیل مقعد، نیاز باشد هرچه سریع تر جراحی انجام شود و از سطح پوست برداشته شوند. این روش درمانی با بیهوشی کامل و یا بیحسی از ناحیه کمر انجام می‌شود. در این روش ابتدا ضایعه داخلی و یا خارجی برداشته می‌شود ودر برخی موارد در صورت نیاز سوزانده می‌شود. بعد از عمل ممکن است تا مدتی احساس سوزش و یا درد در ناحیه مقعد داشته باشید که با رعایت نکات بهداشتی و مصرف دارو از بین می‌روند.

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز.
[تعداد امتیازها 4 عدد و میانگین امتیازها 5]

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *