محتوای این مطلب

لابیاپلاستی یک روش جراحی است که معمولاً برای کاهش اندازه و اصلاح لابیا مینور یعنی چین‌های پوستی که مجرای ادرار و واژن را احاطه کرده‌اند یا لابیای ماژور (لب‌های خارجی) انجام می‌شود. پوست اضافی می‌تواند پیچ ​​خورده و در حالتی قرار بگیرد که در حین ورزش، فعالیت‌های بدنی و مقاربت ناراحتی ایجاد کند.

لابیا پلاستی ممکن است با هدف جوانسازی و زیباسازی واژن یا به‌عنوان بخشی از جراحی تأیید جنسیت، انجام شود. اگر به‌دنبال بهترین دکتر لابیاپلاستی در تهران هستید، دکتر مائده احمدی جراح و متخصص زنان بهترین خدمات را به شما ارائه می‌دهد.

در این مقاله سعی داریم اطلاعات جامع و مفیدی در رابطه با لابیاپلاستی در اختیارتان قرار دهیم تا با روند این جراحی، انواع روش‌ها، مزایا و مراقبت‌های بعد از آن آشنا شوید. شما می‌توانید سوالات خود را در قسمت نظرات بپرسید تا در کوتاه‌ترین زمان به آنها پاسخ دهیم.

لابیاپلاستی چیست؟

لابیاپلاستی (Labiaplasty) یک روش جراحی برای کاهش یا افزایش اندازه لابیا مینور و ماژور است؛ اما بیشتر بر روی لابیای مینور، یعنی چین‌های نزدیک به کلیتوریس انجام می‌شود تا ظاهری مرتب و جمع شده ایجاد کند.

نکته قابل توجه این است که شکل طبیعی لابیا برای هر زنی منحصر به فرد است و هیچ استانداردی برای زیبایی آن وجود ندارد.

توضیحات دکتر مائده احمدی در مورد لابیاپلاستی

امروزه برای رفع نواقص و بهبود ظاهری هر یک از نواحی بیرونی دستگاه تناسلی از انواع تکنیک‌های جراحی یا غیرجراحی مانند تزریق ژل به واژن، واژینوپلاستی و لابیاپلاستی استفاده می‌شود. هر یک از روش‌های گفته شده به نوبه خود تأثیر زیادی در ایجاد جوانسازی واژن دارند اما لابیاپلاستی از پرطرفدارترین و رایج‌ترین آنها است.

انواع لابیا

لابیا پوست بیرونی ناحیه تناسلی بانوان است که تا حدودی شکل لوبیایی دارد. لابیاها به دو بخش لابیای ماژور که بخش بیرونی است و با موهای زائد پوشیده شده است و لابیای مینور که در داخل و کنار لابیای ماژور قرار دارد و از ناحیه کلیترویس شروع می‌شوند و تا قسمت زیر ورودی واژن کشیده می‌شوند.

 1. لابیا ماژور: چین‌های بیرونی لابیای بزرگ نامیده می‌شود که به معنای لب‌های بزرگ است. این چین‌های گوشتی بزرگ‌تر هستند و از اندام‌های تناسلی خارجی محافظت می‌کنند. پس از بلوغ، موهای ناحیه تناسلی در این محل رشد بیشتری داشته و ضخیم‌تر می‌شوند.
 2. لابیا مینور: چین‌های داخلی لابیای مینور نامیده می‌شود که به معنای لب‌های کوچک است. این چین‌های پوستی از دهانه مجرای ادرار (جایی که ادرار از بدن خارج می‌شود) و واژن محافظت می‌کند.

برای انجام لابیاپلاستی در تهران با مطب فوق تخصصی دکتر مائده احمدی به شماره 09102407324 تماس بگیرید یا در واتساپ پیام دهید.

علت بزرگی لابیا چیست؟

لابیا مینورا و ماژورا در دو طرف در حالت طبیعی معمولاً از نظر شکل و اندازه کاملاً یا تا حدی متقارن هستند، اما علت نامتقارن بودن لبه های واژن در برخی افراد چیست؟ به عبارت دیگر در بعضی از زنان چرا لابیا بزرگ میشود؟

موارد متعددی را به عنوان علت بزرگ بودن یکی از لبه‌های داخلی واژن می‌توان در نظر گرفت؛ مانند:

 • دلایل ژنتیکی
 • تغییرات هورمونی مثل بلوغ، بارداری و زایمان
 • افزایش وزن
 • مصرف برخی داروها مانند استروئیدها
 • برخی بیماری‌ها
 • گوشت اضافه در واژن

در برخی موارد ممکن است هیچ علت مشخصی برای بزرگی لابیا وجود نداشته باشد. حالا سوال این است که برای کوچک شدن لابیا چه کنیم؟ لابیاپلاستی در مواردی که لابیا نامتقارن باشد می‌تواند بهترین تاثیر را در اصلاح وضعیت داشته باشد. لابیاپلاستی توسط متخصص زنان انجام می‌شود.

کاربرد لابیاپلاستی چیست؟

جراح لابیاپلاستی بسته به دلیل انجام این عمل، یکی از موارد زیر را انجام می‌دهد:

 1. مقداری بافت را از لابیا جدا می‌کند تا اندازه آن کاهش یابد.
 2. با تزریق فیلر یا چربی به لابیای شما، آن را بزرگ می‌کند.
 3. بازسازی لابیا با استفاده از بافت‌های دیگر که به نوعی لابیاپلاستی طبیعی محسوب می‌شود.

دلایل انجام لابیاپلاستی

 • افزایش اعتماد به نفس: بهبود ظاهر ناحیه تناسلی، اعتماد به نفس بیشتر را برای فرد به ارمغان می‌آورد.
 • بهبود عملکرد جنسی: درد یا ناراحتی حین رابطه جنسی پس از لابیاپلاستی از بین رفته و رضایت جنسی بیشتری ایجاد می‌کند. همچنین لابیاپلاستی و تنگی واژن در افزایش میل جنسی و بهبود روابط زناشویی تاثیر بسیار زیادی دارد.
 • رفع سوزش و خارش ناشی از تحریک و ساییدگی لابیاها: لابیای بزرگ در هنگام پوشیدن لباس زیر، ورزش یا فعالیت‌ جنسی تحریک یا ساییده می‌شوند. لابیاپلاستی می‌تواند این مشکل را تا حد زیادی درمان کند.
 • بهبود بهداشت و سلامت: بافت اضافی می‌تواند پاکسازی را دشوارتر کند و محلی برای زندگی باکتری‌هایی باشد که باعث عفونت دستگاه ادراری (UTIs) می‌شوند.
 • جوانسازی واژن
 • زیبایی و سفیدی لابیاها
 • از بین بردن بوی بد واژن
 • ایجاد تقارن در لابیاهای ناحیه تناسلی
 • از بین بردن شلی و افتادگی لابیاها

روش های انجام لابیاپلاستی

در جدول زیر به مقایسه روش‌های مختلف انجام لابیاپلاستی پرداختیم:

روششرحمزایامعایب
روش برش خطی (Linear Trim)در این روش، جراح از تیغ، قیچی یا لیزر برای برش مستقیم لابیاهای مینورا استفاده می‌کند.ساده و سریع با بهبودی سریعممکن است ظاهری غیرطبیعی ایجاد کند. خطر اسکار وجود دارد.
برش گوه‌ای به روش V-Wedgeدر این روش، جراح یک قطعه V شکل از لابیاهای مینورا را برمی‌دارد. این برش در افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرد که علاوه بر حذف پوست اضافه لابیا، قصد سفت کردن لبه‌های لابیا را دارند.ظاهری طبیعی‌تر و مناسب برای اصلاح عدم تقارنپیچیده‌تر از روش برش خطی و بهبودی کامل ممکن است بیشتر طول بکشد.
روش لابیاپلاستی با جابجایی لابیا (برش Z و W)در این روش، جراح لابیاهای مینورا را در موقعیت جدیدی قرار می‌دهد و سپس آنها را با بخیه به هم می‌دوزد.قابل تنظیم برای ایجاد ظاهری دلخواه و مناسب برای کاهش حجم لابیا و ایجاد تقارنپیچیده‌ترین روش لابیاپلاستی که بهبودی کامل ممکن است بیشتر طول بکشد.
روش لیزردر این روش، جراح از لیزر برای برش و سوزاندن اضافی لابیا استفاده می‌کند.کاهش خونریزی و تورم با بهبودی سریع‌تر و ظاهری طبیعی‌ترهزینه بیشتر از روش‌های سنتی است و شاید برای همه افراد مناسب نباشد.
روش‌های انجام لابیاپلاستی

لابیاپلاستی با لیزر چگونه است؟

لابیاپلاستی با لیزر با استفاده از بی‌حسی موضعی بوده و تمامی‌ برش‌ها با استفاده از اشعه لیزر و بدون هیچ‌گونه خونریزی انجام می‌شود که مهم‌ترین مزیت این روش است.

لابیاپلاستی با لیزر بهتره یا جراحی؟

برخی افراد تصور می‌کنند در لابیاپلاستی با لیزر هیچ برشی وجود ندارد؛ اما در واقع تفاوت آن با جراحی این است که تمامی ‌این مراحل و برش‌ها با استفاده از لیزر صورت گرفته و فقط از چاقوی جراحی استفاده نمی‌شود. نتایج حاصل از این کار به مهارت و تجربه پزشک بستگی دارد و توصیه ما این است که حتماً بهترین متخصص زنان را انتخاب کنید تا بعد از این روش دچار عوارض و نقص ظاهری لابیا نشوید.

لابیاپلاستی با آر اف

لابیاپلاستی با RF (رادیوفرکوئنسی) یک روش کم تهاجمی برای اصلاح مشکلات لابیاهای مینور است. در این روش گرمای RF باعث سفت شدن و جمع شدن پوست لابیاها می‌شود. به طور کلی، هزینه این روش از سایر روش‌های لابیاپلاستی کمتر است.

لابیاپلاستی درد دارد؟

خود عمل لابیاپاستی که با بی‌حسی انجام می‌شود، بنابراین شما دردی در حین عمل حس نخواهید کرد اما مقداری تورم، ناراحتی و درد بعد از عمل طبیعی است که معمولاً با داروهای بدون نسخه (OTC) مانند استامینوفن کنترل می‌شوند. اگر ناراحتی شما حتی با داروهای تجویز شده کمتر نشد، با پزشک‌تان تماس بگیرید.

انجام لابیاپلاستی بدون درد و با آرامش

درمان‌های خانگی مانند کمپرس سرد نیز برای کاهش درد و تورم مفید هستند؛ کافیست یک کیسه یخ را روی ناحیه عمل (روی لباس زیر پارچه‌ای) با برنامه 20 دقیقه کمپرس و 20 دقیقه استراحت اعمال کنید. اکثر افراد فقط درد یا حساسیت به لمس خفیف را برای چند روز گزارش می‌کنند.

چه افرادی برای لابیاپلاستی مناسب هستند؟

بعضی بانوان دارای نقص در فرم لابیای خود نیستند اما از شکل ظاهری آن ناراضی بوده و این موضوع سبب کاهش اعتماد به نفس آنها حین رابطه جنسی می‌شود. همچنین لابیاپلاستی در زنانی که درد یا ناراحتی در ناحیه تناسلی خود دارند؛ یا لابیاهای بزرگ یا نامتقارن باعث سایش و تحریک در حین فعالیت‌های روزمره مانند ورزش یا پوشیدن لباس‌های تنگ می‌شود بهترین راه حل است، اما برای تعیین اینکه شخص شما کاندید مناسبی برای این عمل هستید یا خیر باید به دکتر زنان برای لابیاپلاستی مراجعه کنید تا با معاینه و بررسی دقیق وضعیت شما به شما بگوید که می‌توانید این عمل را انجام دهید یا خیر.

چه کسانی نباید لابیاپلاستی را انجام دهند؟

اگر در هر یک از گروه‌های زیر هستید نباید این عمل زیبایی را انجام دهید:

خانم های باردار و شیرده

تغییرات هورمونی دوران بارداری موجب بزرگ‌تر شدن لابیاها و متورم شدن آن‌ها می‌شود. همین موضوع موجب تغییر شکل آن‌ها بعد از زایمان و رفع مشکل ایجاد شده خواهد شد. به طور معمول توصیه می‌شود خانم‌ها چهار تا شش ماه پس از زایمان برای انجام این عمل زیبایی اقدام کند؛ لابیاپلاستی قبل از زایمان هم که منتفی است.

خانم های دچار زگیل یا تبخال تناسلی

خانم‌هایی که به زگیل تناسلی یا تبخال تناسلی مبتلا هستند نیز نمی‌توانند عمل‌های زیبایی را انجام دهند زیرا استفاده از لیزر و غیره می‌تواند موجب زیاد شدن زگیل یا تبخال شود و دوران بهبودی فرد را طولانی کند. همچنین اگر سابقه زگیل مقعدی دارید، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به زگیل تناسلی بعد از لابیاپلاستی باشید.

دختران با سن کمتر از ۲۰ سال

خانم‌هایی که کمتر از ۲۰ سال سن دارند نباید برای انجام عمل لابیاپلاستی اقدام کنند؛ زیرا در این سن رشد اندام‌های جنسی هنوز کامل نشده و در طول بارداری و زایمان نیز این بخش از بدن تغییرات زیادی را تجربه خواهد کرد. در کل لابیاپلاستی قبل از بارداری چندان توصیه نمی‌شود.

زنان بالای ۵۵ سال

زنان بالای ۵۵ سال نیز نمی‌توانند برای انجام عمل زیبایی اقدام کنند؛ زیرا در این دوران احتمال بازسازی زخم‌ها و جوش خوردن جراحات پایین است و ممکن است با مشکلاتی مانند عفونت و غیره مواجه شوند. از طرفی تغییرات هورمونی ناشی از یائسگی را هم نباید فراموش کرد.

خانم هایی که عفونت و زخم درون واژن دارند

ابتدا باید دوره درمان زخم‌ها و عفونت واژن کامل ‌شود، سپس برای لابیا پلاستی اقدام کنید.

آیا لابیاپلاستی برای دختران باکره مجاز است؟

با اینکه هایمن یا پرده بکارت داخل واژن قرار دارد و لابیاپلاستی روی لابیاها که در خارج از واژن قرار دارند انجام می‌شود، اما در بعضی موارد احتمال آسیب به هایمن حین لابیاپلاستی وجود دارد.

آیا لابیاپلاستی باعث کاهش میل جنسی میشود؟

با توجه به برداشتن پوست و لبه‌های اضافه امکان تحریک بانوان بیشتر می‌شود و همچنین افزایش اعتماد به نفس بانوان لذت جنسی را بالاتر می‌برد. لابیاپلاستی به هیچ عنوان موجب کاهش میل جنسی نمی‌شود بلکه برای رفع این مشکل نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بهترین زمان انجام لابیاپلاستی چه موقع است؟

برای انجام لابیاپلاستی نیاز نیست به سن خاصی برسید و هر زمان که از نقص‌های لابیای خود ناراضی بودید، می‌توانید این عمل را انجام دهید. نکته مهمی که دختران جوان باید در نظر بگیرند، این است که باید تا پایان دوران بلوغ از انجام این تکنیک خودداری کنند تا لابیاها از نظر رشد تکامل یابند.

متخصص لابیاپلاستی در تهران و نمونه کار
متخصص لابیاپلاستی در تهران و نمونه کار

عوارض لابیاپلاستی

عوارض این عمل نادر است، اما می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • برداشتن بافت بیش از حد یا کاهش بافت و در نتیجه نامتقارن شدن لابیاها
 • خون‌ریزی
 • کبودی (هماتوم)
 • عفونت
 • ایجاد اسکار و جای زخم
 • درد مداوم، درد همراه با رابطه جنسی یا از دست دادن حساسیت به دلیل آسیب به اعصاب ناحیه

بارداری بعد از لابیاپلاستی

آیا بعد از عمل لابیاپلاستی امکان بارداری وجود دارد؟ آیا بارداری بعد از لابیاپلاستی باعث از بین رفتن ظاهر مناسب ناحیه تناسلی می‌شود؟ در پاسخ باید گفت که بعد از لابیاپلاستی امکان بارداری وجود دارد و مشکلی در این زمینه برای بانوان پیش نمی‌آید. در صورتی که لابیا پلاستی توسط جراح ترمیمی‌ زنان انجام شده باشد و لابیای مینور دارای بافت و ضخامت کافی باشد، بارداری بدون عوارض و ایجاد تغییر در ظاهر لابیا پیش می‌رود، اما بهتر است لابیا پلاستی بعد از زایمان انجام شود تا در اثر تغییرات هورمونی دچار افتادگی مجدد لابیاها نشوید.

آیا میشود لابیاپلاستی را هم زمان با زایمان انجام داد؟

به دلیل تغییرات هورمونی هنگام زایمان، امکان انجام لابیاپلاستی هم زمان وجود ندارد. بهترین زمان برای انجام عمل زیباسازی واژن 4 تا 6 ماه بعد از زایمان است.

عمل لابیاپلاستی چه قدر طول میکشد؟

مدت زمان عمل لابیاپلاستی بسته به نوع روش انتخابی بین 60 تا 90 دقیقه به طول می‌انجامد و بلافاصله بعد از پایان بی‌حسی، فرد می‌تواند به منزل برود.

خونریزی بعد از لابیاپلاستی چقدر طول میکشد؟

خونریزی بعد از لابیاپلاستی حدود یک هفته یا بیشتر ادامه دارد اما معمولا جزئی است و جای نگرانی وجود ندارد.

بهبود لابیاپلاستی چقدر طول میکشد؟

تورم اولیه، درد و تغییر رنگ موقت نهایتا تا 6 هفته اول پس از جراحی کاهش می‌یابد. اما ممکن است 4 تا 6 ماه زمان بهبودی طول بکشد تا ورم به طور کامل از بین برود.

لابیاپلاستی در تهران توسط دکتر مائده احمدی
لابیاپلاستی در تهران توسط دکتر مائده احمدی

چه زمانی میتوانم به کار و فعالیت بدنی و فعالیت جنسی برگردم؟

پس از چند روز باید بتوانید به سر کار و سایر فعالیت‌های سبک بازگردید اما اگر شغل شما شامل فعالیت بدنی یا بلند کردن بدنه است، ممکن است لازم باشد مدت بیشتری در خانه بمانید. شما باید به مدت 4 تا 6 هفته یا تا زمانی که جراح اجازه دهد از دوچرخه سواری، دویدن و شنا و همچنین رابطه جنسی اجتناب کنید. بازگشت زودهنگام به این فعالیت‌ها می‌تواند با ایجاد فشار بر زخم، بخیه‌ها را پاره کند و بهبودی را به تأخیر بیندازد.

ماندگاری نتایج لابیاپلاستی چقدر است؟

لابیاپلاستی یک عمل یک‌باره و با اثرات طولانی مدت است. معمولاً این تکنیک نیاز به ترمیم ندارد؛ مگر اینکه عوارض جدی ایجاد شده باشد. زایمان بعد از لابیا پلاستی ممکن است بر ماندگاری نتایج تأثیر بگذارد. از این رو بسیاری از افراد تصمیم می‌گیرند که برای انجام لابیاپلاستی تا بعد از زایمان صبر کنند.

لابیاپلاستی از نظر شرعی

از نظر شرعی، بسته به شرایط احکام مختلفی برای لابیاپلاستی وجود دارد. برخی از مراجع عظام تقلید لابیاپلاستی را به طور کلی جایز می‌دانند، مشروط به اینکه ضرورت پزشکی برای انجام آن وجود داشته باشد، مانند رفع درد یا ناراحتی حین رابطه جنسی یا مشکلات بهداشتی؛ و در واقع هدف از انجام آن بهبود سلامت و رفع مشکلات باشد، نه صرفاً زیبایی ظاهری.

آمادگی قبل از لابیاپلاستی

در صورتی که قصد انجام عمل زیباسازی واژن را دارید لازم است که موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • قبل از هر عمل، جهت انجام معاینات و بررسی اولیه به جراح متخصص مراجعه کنید.
 • آزمایش خون، ادرار و آزمایش‌های تشخیصی تجویز شده توسط پزشک را انجام دهید.
 • مصرف داروهایی مانند آسپرین و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی را از چند روز قبل از عمل قطع کنید.
 • شستشوی دقیق ناحیه تناسلی قبل از عمل و استفاده از ضدعفونی کننده‌ها جهت پیشگیری از عفونت ضروری است.
 • برای دوران بعد عمل برنامه‌ریزی کنید تا بتوانید دوران نقاهت را بدون مشکل سپری کنید.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

 • حدود یک هفته بعد از لابیا پلاستی استراحت نسبی داشته باشید.
 • تا یک ماه از برقراری رابطه جنسی بپرهیزید.
 • از کمپرس یخ برای رفع التهابات در ناحیه لابیاها استفاده کنید.
 • تا دو هفته بعد از انجام این کار از پوشیدن لباس‌های تنگ خودداری نمایید.
 • از انجام فعالیت‌های سنگین، شنا، ورزش، پیاده روی و موارد این چنینی تا دو هفته بعد از عمل اجتناب کنید.

پزشک ممکن است به شما یک نسخه آنتی بیوتیک خوراکی یا آنتی بیوتیک موضعی بدهد تا روی زخم جراحی خود برای جلوگیری از عفونت استفاده کنید.

هزینه لابیاپلاستی چه قدر است؟

هزینه جراحی و عمل لابیاپلاستی به موارد مختلفی بستگی دارد. برای اطلاع دقیق از هزینه‌های عمل لابیاپلاستی تهران، با مطب فوق تخصصی دکتر مائده احمدی دستجردی به شماره ۰۹۱۰۲۴۰۷۳۲۴ تماس بگیرید یا در واتساپ پیام دهید.

منابع این مطلب

My.clevelandclinic.org/health/treatments/21953-labiaplasty

Healthline.com/health/labiaplasty

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز.
[تعداد امتیازها 16 عدد و میانگین امتیازها 5]

18 دیدگاه

 • لابیاپلاستی ارتباطی با بهداشت واژن داره؟ ممکنه کمتر بیماری بگیرم؟ یا ارتباطی با بهبود بی اختیاری ادرار داره؟

 • سلام خانم دکتر. لابیاپلاستی فقط برای کوچک کردن لابیا هست یا میشه لابیا را بزرگ کرد؟ من 26 سالمه. میشه لابیام را بزرگتر کنید؟

  • سلام عزیزم. دو تا لابیا داریم: لابیا کوچک و بزرگ
   لابیای کوچک همان برجستگی تیره‌ای است که کاملاً مشخص است که این باید جراحی شود تا سایزش کوچک شود و تیرگی آن برطرف شود و هم قرینه شود.
   این چیزی که شما میخواین باید به لابیای بزرگ شما چربی یا ژل تزریق کنم تا بزرگ شود. پیشنهاد من تزریق چربی است به شرطی که بدن شما به اندازه کافی چربی داشته باشد. اگر چربی ندارید میتوانم با تزریق فیلر لابیاتون را بزرگ کنم.

 • سلام وقتتون بخیر
  من هفته پیش این عمل را انجام دادم.
  چیکار کنم بخیه ها زودتر خشک بشه و بیوفته؟ و از یک قسمت بخیه هام یک مقدار بسیار کم خونریزی دارم. ممنون میشم راهنمایی کنین.

 • سلام خانم دکتر. میخوام لابیاپلاستی انجام بدم ولی میترسم. آیا درد داره؟ از بیهوشی استفاده میکنین؟

  • سلام وقت بخیر
   تا حدودی بستگی به سلیقه شما دارد البته ما نیز میتوانیم به شما در تصمیم گیری کمک کنیم. لطفاً یکی دو عکس واضح از لابیای خود بگیرید و به شماره 09102407324 در واتس‌اپ پیام ارسال کنید.
   با تشکر

  • سلام وقت بخیر
   لطفاً در مورد هزینه و رزرو نوبت با شماره 09102407324 تماس بگیرید یا در واتس‌اپ پیام ارسال کنید تا توضیحات کامل را خدمت شما بدهیم.
   با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *