یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی که خانم‌های میانسال را درگیر کرده و به یکی از دغدغه‌ها تبدیل شده است، عارضه عفونت واژن است. این مورد بیشتر در خانم‌های میانسال یا یائسه به چشم می‌خورد اما این دلیلی قطعی نیست که دختران مجرد به این نوع عفونت‌ها مبتلا نشوند. در این مقاله با دلایل موثر در پیدایش انواع عفونت واژن و روش‌های درمانی آن آشنا خواهید شد.

انواع عفونت واژن

بسیاری از بانوان تصور دارند که عفونت‌های واژن تنها یک عامل قطعی دارند که این تصور اشتباه است. این یکی از دلایلی است که در صورت خود درمانی بعد از ابتلا به عفونت واژن، خانم‌ها متوجه می‌شوند که بهبود حاصل نشده است. در ادامه به انواع عفونت‌های واژن اشاره کردیم:

عفونت باکتریایی واژن

این نوع عفونت با اصطلاح واژینو باکتریال نیز شناخته می‌شود که در اثر افزایش میزان باکتری‌ها در محیط واژن به وجود می‌آید. برخی از این باکتری‌ها در مقادیری کم در محیط ناحیه تناسلی به طور طبیعی موجود هستند اما در صورتی که بیش از اندازه نرمال شوند، به عارضه واژینو باکتریال تبدیل می‌شود.

عفونت قارچی واژن

عفونت‌های قارچی دلیلی مخمری داشته که توسط قارچ کاندیدا آلبیکنز ایجاد می‌شوند. این نوع عفونت‌ها در صورت عدم درمان به سایر نواحی مانند کلیه‌ها نیز منتقل می‌شوند بنابراین باید جدی گرفته شوند. پزشک معمولا برای درمان عفونت واژن با عمل قارچی از آنتی‌بیوتیک‌های مخصوص استفاده می‌کند.

عفونت انگلی واژن

این نوع عفونت نسبت به سایر انواع این عارضه در یک میزان آماری قرار دارد. عفونت انگلی با عامل انگل پرتوزایی معمولا از طریق برقراری رابطه جنسی به فردی دیگر انتقال می‌یابد.

عوارض عفونت واژینال

برخی عوارض عفونت واژن به شرح زیر است:

 • ایجاد بوی بد واژن
 • درد زیر شکم و ناحیه تناسلی
 • ترشحات رنگ‌دار و آبکی
 • افزایش میزان ترشحات واژن
 • درد کم که بیشتر در اثر خارش به وجود می‌آید
 • احساس سوزش و خارش در ناحیه بیرونی و داخلی تناسلی

بسیاری از افراد با مراجعه به بهترین متخصص زنان در تهران، اظهار دارند که دارای عفونت واژینال هستند اما باید گفته شود که این علائم در تمامی افراد نشان دهنده ابتلا به عفونت نیست و گاهی ممکن است ناشی از بیماری دیگر زنانه باشد. حتی گاهی ممکن است این علائم ناشی از وجود بیماری نباشد، به عنوان مثال مواد شوینده‌ای که بانوان برای شستن لباس زیر استفاده می‌کنند، خود دارای مواد شیمیایی است که برخی افراد را دچار حساسیت و آلرژی می‌کند.

عفونت واژن و درمان آن
عفونت واژن و درمان آن

علل بروز عفونت واژن

عفونت واژن معمولا در اثر باکتری، قارچ یا سایر میکروارگانیسم‌ها رخ می‌دهد. همانطور که گفته شد، عفونت واژن دارای یک دلیل قطعی نیست و موارد بسیاری در پیدایش این عارضه موثر هستند. در ادامه به برخی از آنها اشاره کردیم:

 • دیابت کنترل نشده
 • کاهش اسیدیته واژن
 • تغییرات ph واژن
 • استفاده از دوش واژینال
 • عدم رعایت بهداشت بانوان
 • استفاده از داروهای کورتونی
 • مصرف قرص‌های ضد بارداری

بیشتر خانم‌ها از ژل‌های بهداشتی برای شستتشوی واژن خود استفاده می‌کنند اما این نکته را نمی‌دانند که استفاده بیش از حد از این محصولات، ph واژن را تغییر داده و با افزایش قلیایی یا اسیدی واژن، این عارضه را برای خود ایجاد می‌کنند. باکتری‌ها به طور عادی در محیط ناحیه تناسلی بانوان وجود دارند که البته این میزان در میانسالی و دوران یائسگی بیشتر است.

همچنین پوشیدن لباس زیرهای تنگ و عدم رعایت بهداشت موجب افزایش بروز این عارضه خواهد شد. ناگفته نماند که برخی خانم‌ها دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند یا به دلیل وجود بیماری‌هایی نظیر عفونت در ناحیه لگن، در نهایت به این عارضه عفونت واژن مبتلا خواهند شد.

تشخیص عفونت واژن در بانوان

برای تشخیص این عارضه، از روش‌های متعددی می‌توان استفاده کرد. مانند:

 1. معاینات دهانه واژن
 2. معاینات کف لگنی
 3. بررسی ph واژن
 4. بررسی میزان خشکی واژن و تاثیر بر میزان عفونت

روش های درمان عفونت واژن

همان طور که از متن مقاله متوجه شدید، برای انتخاب بهترین روش درمان و پیش برد روند بهبود برای عفونت، ابدا باید نوع آن به درستی تشخیص داده شود و اینکه مشخص گردد که با چه عاملی به وجود آمده است. به عنوان مثال درمان و آنتی‌بیوتیک‌های مربوط به عفونت باکتریایی نمی‌تواند عفونت انگلی واژن را بهبود بخشد. برای تشخیص درست و اقدامات لازم، به بهترین متخصص زنان مراجعه نمایید.

برخی از روش‌های درمان کردن عفونت واژن عبارتند از:

 • بازگرداندن ph طبیعی واژن
 • پیشگیری از بی‌اختیای ادرار
 • درمان خشکی واژن و رفع آتروفی
 • درمان عفونت واژن با لیزر مونالیزا تاچ
 • استفاده به موقع آنتی‌بیوتیک‌ها و داروها
 • از بین بردن ساییدگی‌های بیش از حد حین مقاربت

درمان عفونت واژن با ازون تراپی

در سال‌های اخیر بعضی پزشکان زنان برای درمان عفونت واژن از اوزون تراپی استفاده می‌کنند. این روش در کاهش میزان ترشحات ناشی از عفونت بسیار موثر بوده و تنها نیاز به یک الی دو جلسه درمانی دارد.

درمان عفونت واژن با لیزرمونالیزا

لیزرمونالیزا انقلابی بزرگ در درمان عفونت واژن ایجاد کرد که برخی از متخصصین از آن استفاده می‌کنند.. خانم‌های یائسه بیشتر طرفدار این روش هستند اما باید بدانید که برای دختران باکره مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. این روش درمانی سبب شده تا فرد دچار عفونت‌های مکرر نشود.

آیا دختران باکره به عفونت واژن مبتلا می شوند؟

بله، باید این مورد را بدانید که امکان ابتلا به عفونت واژن برای دختران باکره وجود دارد و والدین نباید در این مورد اظهار نگرانی بیش از حد داشته باشند. برای دختران باکره از داروهای موضعی بیرونی واژن و آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده می‌کنند. یکی از بهترین روش‌های درمان عفونت واژن، استفاده از لیزر مونالیزاتاچ است که البته برای دختران باکره هیچ کاربردی نداشته و مناسب نیست، زیرا سر این دستگاه لیزر باید وارد دهانه واژن شود که برای دختران باکره، امکان‌پذیر نیست.

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز.
[تعداد امتیازها 1 عدد و میانگین امتیازها 5]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *