متاسفانه امروزه بیماری‌های بدخیم سرطانی میان بانوان رواج یافته و شاهد افراد زیادی هستیم که به سرطان دهانه رحم دچار شدند. کولپوسکوپی واژن یکی از تکنیک‌های تشخیصی برای سرطان دهانه رحم است که با استفاده از دستگاه مخصوص کولپوسکوپ انجام می‌شود. در این مقاله در ارتباط با تکنیک کولپوسکوپی واژن، خطرات، میزان درد، روش انجام و سایر موارد در مورد آن توضیحاتی را دادیم.

کولپوسکوپی واژن چیست؟

این روش برای تشخیص بیماری سرطان دهانه رحم و نمونه‌های مشکوک است. در صورتی که مشکل بدخیم تشخیص داده شود، باید از آن مورد با استفاده از بیوپسی، نمونه‌برداری انجام شود که تا حدودی ممکن است با درد همراه باشد. دستگاه کولپوسکوپ دارای دوربین بوده و تمامی تصاویر درون رحم را بر روی مانیتور به دکتر زنان نمایش خواهد داد. این تکنیک دارای دقت بسیار بالا بوده و احتمال خطا در آن بسیار پایین است. از این روش معمولاً زمانی استفاده می‌شود که نتایج تست پاپ اسمیر فرد نرمال نباشد.

چه افرادی باید کولپوسکوپی واژن انجام دهند؟

 • خانم‌های مبتلا به زگیل تناسلی و تبخال تناسلی.
 • افرادی که به زخم دهانه رحم مبتلا هستند.
 • خانم‌هایی که ترشحات غیر عادی واژن دارند.
 • بانوان دارای ظاهر سرویکس غیر طبیعی.
 • بانوانی که بعد از نزدیکی دارای لکه بینی خفیف یا شدید هستند.
 • بانوانی که تست پاپ اسمیر انجام داده‌اند و نتیجه خوبی دریافت نکردند.

کولپوسکوپی چگونه انجام میشود؟

کولپوسکوپی واژن برای تشخیص سرطان دهانه رحم
کولپوسکوپی واژن برای تشخیص سرطان دهانه رحم

دستگاه کولپوسکوپ دارای چشمی برای بررسی بهتر محیط داخل واژن دارد. این دستگاه قابلیت بزرگنمایی داشته و به همین دلیل تمامی زخم‌های بسیار ریز دهانه رحم را مورد بررسی قرار می‌دهد. پزشک می‌تواند نواحی مشکوک را با استفاده از این دستگاه علامت‌گذاری کرده و با استفاده از تکنیک بیوپسی نمونه‌برداری انجام دهد. نمونه‌ها باید به آزمایشگاه پاتوبیولوژی فرستاده شوند تا نتایج مشخص شود.

مزایای تکنیک کولپوسکوپی

 • دقت بسیار بالا دارد.
 • این روش بسیار ایمن است و عوارض ندارد.
 • زخم‌های ریز دهانه رحم را شناسایی می‌کند.
 • سلول‌های سرطانی را بسیار سریع تشخیص می‌دهد.

اقدامات مهم قبل از کولپوسکوپی واژن

 1. قبل از این روش از داروی واژینالی استفاده نکنید.
 2. اگر باردار هستید باید شرایط خود را به پزشک اطلاع دهید.
 3. در صورت استفاده از داروی خاص باید به دکتر زنان خود اطلاع دهید.
 4. بعد از کولپوسکوپی و بیوپسی احتمالاً لکه خواهید داشت، به همین دلیل بهتر است با خود نوار بهداشتی داشته باشید.
 5. یک هفته قبل از انجام کولپوسکوپی رحم، برای شست و شوی واژن از دوش واژینال استفاده نکنید.
 6. از 72 ساعت قبل از انجام این تکنیک، رابطه جنسی برقرار نکنید تا واژن به هیچ عنوان آزرده نباشد.
 7. این روش نباید در دوران عادت ماهانه انجام شود. همچنین سعی کنید تا در زمان نزدیک به دوره عادت ماهانه خود نیز نباشید.

عوارض کولپوسکوپی واژن

کولپوسکوپی واژن دارای هیچ عارضه‌ای نمی‌باشد مگر اینکه همزمان با آن، بیوپسی انجام شود. بعضی بانوان بعد از بیوپسی ممکن است دچار لکه بینی شوند. کولپوسکوپی بدون درد است و ممکن است که خانم‌ها فقط کمی احساس ناخوشایند داشته باشند که بعد از چند ساعت از بین می‌رود. خانم‌ها باید توجه داشته باشند که این تکنیک و حتی پاپ اسمیر را در دوران قاعدگی انجام ندهند زیرا معاینه دقیق برای دکتر زنان امکان‌پذیر نیست.

مراقبتهای بعد از کولپوسکوپی

اگر بعد از کولپوسکوپی احساس درد داشتید، به پزشک زنان خود اطلاع دهید و از مسکن‌های ضد درد استفاده کنید. به این مورد توجه داشته باشید که بعد از انجام این تکنیک، چند روز برای برقراری رابطه جنسی صبور باشید.

در چه صورتی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر بعد از انجام نمونه‌برداری و کولپوسکوپی، داروی ضد درد استفاده کردید اما درد شما کاهش نیافت، باید به فوق تخصص زنان مراجعه کنید تا بررسی مجدد و معاینات لازم را انجام دهید.

کولپوسکوپی در دوران بارداری

امکان انجام کولپوسکوپی برای خانم‌های باردار وجود دارد اما نیازمند حساسیت و توجه ویژه‌ای است. بهتر است در صورتی که این مورد ضروری نیست، بعد از دوران بارداری انجام شود تا احتمال ریسک برای سقط جنین افزایش پیدا نکند.

غیر طبیعی بودن نمونه بیوپسی بعد از کولپوسکوپی

در صورتی که ناهنجاری در نتایج نمونه‌برداری مشاهده شود، باید بررسی‌های بیشتر در دهانه رحم انجام شود و درمان لازم پیش گرفته شود.

آیا خانمهای باکره میتوانند کولپوسکوپی انجام دهند؟

کولپوسکوپی برای دختران باکره انجام نمی‌شود.

در صورت وجود عفونت میتوان کولپوسکوپی انجام داد؟

این تکنیک برای بررسی و تشخیص نمونه‌ها و سلول‌های مشکوک به سرطان کاربرد دارد و اگر شخص دچار عفونت باشد نیز هیچ مشکلی در انجام کولپوسکوپی ایجاد نمی‌کند.

اگر فردی دارای عادت ماهانه نامنظم باشد باید کولپوسکوپی انجام دهد؟

خانم‌هایی که سه دوره با بی‌نظمی در عادت ماهانه رو به رو شده اند، باید معاینه شوند و ابتدا قبل از انجام کولپوسکوپی، باید تست پاپ اسمیر انجام دهند. در صورتی که این آزمایش نتیجه غیر طبیعی داشته باشد، باید کولپوسکوپی انجام شود و در غیر این صورت نیازی برای این امر وجود ندارد.

کولپوسکوپی چقدر درد دارد؟

کولپوسکوپی رحم با درد همراه نیست اما اگر نیاز به بیوپسی همزمان باشد ممکن است کمی درد را متحمل شوید. علت این درد، خراشیدن بافت‌های مشکوک است که در نهایت ممکن است کمی سوزش، خارش و التهاب و لکه بینی را به همراه داشته باشد.

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز.
[تعداد امتیازها 1 عدد و میانگین امتیازها 5]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *