عمل تخمک کشی بدون درد برای خارج کردن تخمک‌ها از بدن بانوان است که معمولاً این تکنیک با روش‌های مختلفی انجام می‌شود. یکی از بهترین روش‌های تخمک کشی از بدن، از ناحیه واژن است که بدون هیچ برش و دردی قابل انجام است. به طور کلی این فرآیند چندان زیاد زمان لازم ندارد اما معمولاً خانم‌ها اطلاعات چندان مناسبی در رابطه با این تکنیک ندارند. برای چه کسانی انجام این روش لازم است؟ پانکچر تخمدان به چه هدفی انجام می‌شود و آیا عوارضی برای فرد دارد؟ در این مقاله پاسخ تمامی سوال‌های مانده در ذهن در مورد تخمک کشی را پاسخ می‌دهیم.

تخمک گیری چیست؟

فرآیند تخمک گیری یا تخمک کشی که با نام عمل پانکچر تخمدان نیز شناخته می‌شود، معمولاً در پروسه روند درمان ناباروری یا روش آی وی اف برای خانم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش‌های کمک باروری، از آمپولهای محرک برای رشد و زیاد شدن فولیکول‌های ذخیره استفاده می‌کنند تا به اندازه مناسب برسند و تخمک کشی برای ادامه روند درمان انجام شود.

عمل تخمک کشی از واژن چگونه انجام میشود؟

به طور کلی اسم این روش برای خانم‌ها اضطراب‌آور است اما باید بدانید که یک عمل بسیار ساده است که جای هیچ نگرانی ندارد. ابتدا دکتر زنان، سونوگرافی لازم را انجام می‌دهد و فولیکول‌های موجود را پیدا می‌کند.

یک سوزن به پروپ سونوگرافی متصل است که به آرامی وارد داخل رحم می‌شود و تخمک‌ها با استفاده از یک مکش ساده و سبک کشیده می‌شوند و در لوله آزمایشگاهی جمع آوری می‌شوند.

عمل تخمک کشی از واژن چگونه انجام میشود؟
عمل تخمک کشی از واژن چگونه انجام میشود؟

این تخمک‌ها را به آزمایشگاه منتقل کرده و سایر فرآیند‌های لازم انجام می‌گیرد. پزشک بعد از برداشتن تخمک‌ها با استفاده از سونوگرافی، تمامی تخمدان را معاینه مجدد کرده و چون احتمال کمی خونریزی از این منطقه وجود دارد، از یک عامل محرک برای جلوگیری از این موضوع استفاده می‌کند.

تحریک تخمک گذاری قبل از عمل پانکچر چگونه است؟

تحریک تخمک گذاری حدود دو هفته قبل از این عمل انجام می‌شود و در این روش معمولاً داروهای LH و FSH استفاده می‌کنند. این دارو‌ها تخمک گذاری را در روند مثبت تحریک خواهند کرد. از داروهای HCG در دوره 8 تا 12 روزه استفاده می‌شود که هر یک از این داروها بازه زمانی خاص خود را دارد و باید طبق دستور پزشک شما مصرف شود و اگر اینطور نباشد ممکن است در روند بالغ شدن تخمک، اختلالاتی به وجود آورد.

عوارض عمل تخمک کشی

تخمک کشی برای بانوان هیچ عوارضی به همراه ندارد و تنها مورد این است که ممکن است بعد از پایان روش، کمی خونریزی داشته باشید که برای جلوگیری از این مسئله، دکتر زنان در انتهای فرآیند از آمپول محرک استفاده خواهد کرد. تخمک کشی از واژن با شیوه دکتر مائده احمدی دستجردی با درد همراه نیست اما در صورت وجود درد یا آستانه تحمل پایین فرد بیمار، مسکن قابل مصرف است. بنابراین نیاز به نگرانی در این زمینه وجود ندارد زیرا متوجه شدید که عوارض خاصی وجود ندارد.

تخمک کشی با بیهوشی انجام میشود؟

فرآیند این عمل پانکچر نیاز به بیهوشی عمومی ندارد زیرا سریع پایان می‌یابد و با بیحسی نیز قابل انجام است. به دلیل اینکه فرد بیحس شده است، هیچ دردی احساس نمی‌کند. این نوع بیحسی همانند یک خواب آرام است که با بیهوشی عمومی تفاوت دارد. برای فرد مسکن تجویز می‌شود تا اگر در منزل با درد مواجه شد، مصرف کند.

نکات مراقبتی قبل از عمل پانکچر تخمدان

به طور کلی این روش مانند درمان زگیل تناسلی و لابیاپلاستی در عین حال که ساده انجام می‌شود و گفته شد که خطری برای فرد ندارد، اما نیازمند شناخت برخی نکات مراقبتی قبل از انجام این عمل است. به عنوان مثال:

  • آزمایش‌های لازم و تجویز شده باید قبل از پانکچر تخمدان توسط زوجین انجام شود.
  • برای تخمک کشی باید ناشتا باشید، بنابراین شب قبل وعده غذایی نداشته باشید و زودتر یک غذای سبک و رقیق میل کنید.
  • توصیه بر این است که نباید دو هفته قبل از تخمک کشی هیچگونه رابطه جنسی داشته باشید.

هزینه تخمک کشی یا پانکچر تخمدان چقدر است؟

هزینه عمل تخمک گیری به عوامل مختلف نظیر دستمزد پزشک شما و هزینه مرکز درمانی و خصوصی یا دولتی بودن آن و موارد این چنینی بستگی دارد.

آیا تخمک کشی باعث تمام شدن ذخیره تخمدان میشود؟

در هر چرخه پریودی، تعدادی مشخص از فولیکول‌ها بالغ می‌شوند اما فقط یکی از آنها باقی مانده و درست بالغ می‌شود و باقی از بین می‌روند. بنابراین به طور کلی هم با افزایش سن فرد با کاهش ذخیره تخمدان رو به رو می‌شود و این فرآیند ارتباطی با تخمک کشی ندارد. این فرآیند در هر چرخه عادت ماهانه انجام می‌شود.

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز.
[تعداد امتیازها 2 عدد و میانگین امتیازها 5]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *