شاید برای شما هم این مشکل به وجود آمده باشد که دوبار در ماه پریود شوید و قطعاً شرایط آزار دهنده‌ای را برایتان رقم میزند. دوران قاعدگی برای بانوان چندان راحت نیست و چالش‌های فراوانی به همراه دارد. خونریزی برای بعضی اشخاص زیاد بوده و درد و انقباضات متنوعی را افراد در این دوره تجربه خواهند کرد، اما این مسئله که در یک ماه قاعدگی مکرر رخ دهد نیز ممکن است حاکی از یک بیماری یا اختلال در بدن و هورمون‌ها و موارد دیگری باشد که حتما باید توسط متخصص زنان بررسی شود.

فاصله طبیعی بین دو قاعدگی چند روز است؟

به طور معمول چرخه قاعدگی برای خانم‌ها از 24 روز تا 35 روز متغیر است اما برخی افراد اظهار دارند که خارج از این روز‌های نرمال دچار قاعدگی می‌شوند. همانطور که ممکن است یک فرد در ماه اصلاً پریود نشود و مشکلی وجود داشته باشد، این احتمال وجود دارد که دو بار پریودی در ماه برایش اتفاق افتد. بروز این مسئله به اندازه عدم پریودی دارای اهمیت است، اما دلیل آن چیست؟ در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا به این موضوع نیز بپردازیم.

اگر طول چرخه قاعدگی در یک دوره چندین روز کوتاه تر شود، ممکن است در انتهای ماه یا چند روز جلوتر از تاریخی که تصور دارید، پریود شوید که مشکلی در پس آن وجود ندارد، اما توصیه بر این است که به این مسائل و تغییرات هورمونی اهمیت دهید.

علت دوبار پریودی در ماه چیست؟

خونریزی دوبار در ماه برای خانم‌ها نرمال و طبیعی نیست و باید معاینات لازم در این مورد انجام شود. حتی در مواردی دیده شده که فرد سه بار در ماه پریود می‌شود که باید اقدامات لازم برای درمان و بهبودی و علت این موضوع انجام شود. در ادامه به برخی از عوامل خطر برای پریودی اشاره می‌کنیم:

 • افرادی که دارای سابقه فیبروم هستند.
 • خانم‌هایی که سابقه یائسگی زودرس دارند.
 • اشخاصی که در افراد نزدیک خانواده خود سابقه دوبار پریودی دارند.

چه افرادی مستعد دوبار پریود شدن در ماه هستند؟

 • خانم‌هایی که درد‌های مداومی در ناحیه شکم و انقباضات شدید دارند.
 • بانوانی که دوره‌های قاعدگی بسیار سنگین و غیر طبیعی دارند.
 • اشخاصی که در موقع رابطه جنسی درد شدید و طولانی دارند.
 • گرفتگی‌های غیر نرمال قاعدگی
 • داشتن لخته‌های تیره در قاعدگی

عوارض دوبار پریود شدن در یک ماه

یکی از بزرگترین عوارضی که در پس این مشکل برای شخص به وجود می‌آید، کم خونی و کم شدن آهن بدن است. در اثر از دست دادن خون زیاد، خستگی و سردرد و همچنین ضعف و آریتمی قلبی نیز بروز می‌کند و اگر این مشکل ادامه پیدا کند، این عوارض افزایش یافته و خطرات دیگری نیز به همراه خواهد داشت.

درمان دوبار پریود شدن در ماه

برای درمان اینکه فرد دوبار در ماه پریود می‌شود، باید علت بروز این مشکل مشخص شود. در این زمان دکتر زنان مقدار کمی از خون فرد را بررسی کرده و مصرف مکمل آهن را برای فرد تجویز می‌کند.

متخصص زنان در ابتدا از دارو‌های هورمونی برای تنظیم دوره قاعدگی فرد استفاده می‌کند و همانطور که گفته شد در این حین، علل بروز پریودی‌های مداوم در یک ماه بررسی می‌گردد.

علتهای دوبار پریود شدن در ماه
علتهای دوبار پریود شدن در ماه

موارد دیگری چون پرکاری یا کم کاری تیروئید، اندومتریوز، بیماری‌های التهابی لگن و فیبروم رحم و مواردی از این دست نیز ممکن است دلیل به وجود آمدن این بیماری باشد که در اثر تشخیص آن، از تکنیک‌های مختلف برای برطرف کردن آن استفاده می‌کنند. در ادامه برخی از روش‌های درمانی دو بار پریودی در ماه را بیان کردیم:

 • جراحی میومکتومی
 • جراحی هیسترکتومی
 • عمل‌های کمکی برداشتن رحم
 • هورمون درمانی برای تنظیم هورمون گنادوتروپین

دوبار پریود شدن در یک ماه برای نوجوانان نشانه چیست؟

این مشکل گاهی برای نوجوانان بروز می‌کند که معمولاً دلایل آن مشکلات استرسی و تغییرات هورمونی در اثر عدم آرامش ذهنی می‌باشد. البته فیبروم رحمی یا کیست تخمدان برای نوجوانان نیز امکان رخداد دارد که در اثر تشخیص باید بدون از دست دادن زمان، اقدامات درمانی انجام شود.

چه زمانی برای دوبار پریود شدن در ماه باید به دکتر زنان مراجعه کنیم؟

گاهی این مشکل فقط یک بار برای یک خانم بروز می‌کند که چندان جای نگرانی ندارد اما اگر این مشکل به مراتب تکرار شد و به دفعات بیشتر رسید، باید مورد پیگیری قرار گیرد. همچنین اگر علائم مشکوک و غیر طبیعی مانند خونریزی‌های پر لخته و همراه با تنگی نفس داشتید، به دکتر زنان مراجعه کنید تا به اختلالات بعدی در این زمینه دچار نشوید.

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز.
[تعداد امتیازها 10 عدد و میانگین امتیازها 4.2]

22 دیدگاه

 • من قبلا تنبلی تخمدان داشتم و دیر پریود میشدم رفتم دکتر دارو خوردم رفع شد اما ازاوایل اردیبهشت خیلی زود و نهایتا تا یک هفته بعد پاکی پریود میشم خیلی تحت فشار کنکور بودم و بشدت استرس داشتم الانم خیلی ذهنم درگیره و اینکه آخرای فروردین با پارتنرم رابطه بدون دخول داشتم که ایشون بعد اینکه ارضا شدن و آلتشون رو پاک کردن و لباس زیرشونو پوشیدن اما بازم بعد ده دقیقه اینا آلتشون رو دوباره با واژنم تماس دادن امکان بارداری هس؟ البته یک هفته یا دو هفته بعد این رابطه پریود شدم تقریبا یادمه که فاصله پریود قبل رابطه و بعد رابطه کم بود
  میترسم بارداری پوچ داشته باشم یا سقط کنم
  هربار وقتی پریود میشدم لخته دفع میکردم اما اینبار هم بزرگ شدن هم زیاد ممنون میشم راهنماییم کنین

 • سلام من قرص دوفامد مصرف میکردم برای تنظیم پریودی این ماه که پریود شدم بعد چهار روز پاکی دوباره پریود شدم و اینکه تو اقدامم برای بارداری میتونه از اقدام باشه

 • سلام خسته نباشید یک ماه بعد عمل دیکس کمر الان در این ماه چندبار عادتت ماهیانه شدید شدم علت این چیه میشه رهنمایی کنید

 • سلام من اول کیست داشتم ک رفتم دکتر از بین رفت ولی بعد اون پریودام نامنظم شد اول بهم دوفامد داد اما ماه دوم مصرف لکه بینی پیدا کردم بعد سونو دادم گفت رحمم نازکه استرادیول والرات ۱۰ تجویز کرد کبعد اتمامش پریود شدم و بعد از دو هفته دوباره پریود شدم دکترم و ک عوض کردم بهم گفت تنبلی تخمدان دارم میخوام بدونم آیا تشخیصش درست بوده ؟؟؟خیلی نگرانم
  ایا تنبلی تخمدان باعث نازایی میشه؟؟

 • سلام من دخترم 13سالشه و پریود میشه حدود هفتمین هشتمین پریودش دوبار شد الان کمی دل در داره طبیعی است یا ببرمش دکتر؟

 • سلام خسته نباشید من این ماه دوبار پریود شدم بافاصله ۱۲ روز . دوروز قبل از پریود دوم لکه بینی داشتم ومتاهلم واین ماه یه کم استرس وعصبی بودم امکان داره دلیلش این باشه؟؟؟

 • من بیستم ماه قبل پریود شدم و حالا یازدهم هم پریود شدم. مشکل چی هست؟ من همیشه بیستم به بیستم پریود میشدم ولی حالا اینجور شده

 • سلام من ۲۷ ساله و مجردم پریدم هر دفعه از فاصله زمانیش کاسته میشه تا به ۱۵ روز برسه سونوگرافی هم دادم مشکلی ندارم. قرص ال دی مصرف کردم و به این صورته که بار اول خوبم بعد مجدد هر سری یک روز از فاصله زمانی پریودها کاسته میشه. واقعا خسته شدم نمیدونم مشکل از کجاست. دردهای شدیدی هم حتی چند روز قبل از شروع قاعدگی دارم.

 • سلام من تازه سقت داشتم و بعد چهل روز دوبار پشت سر هم یعنی فکر کونم یک هفته گذشت دوباره پریود شدم دلیلش جدیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *