بیماری زگیل تناسلی از تجمع ویروس‌های اچ پی وی در دهانه رحم و ورودی واژن تشکیل می‌شود که واکسن گارداسیل از آنها جلوگیری می‌کند. این واکسن از شیوع بیمای زگیل تناسلی پیشگیری کرده و در سالهای اخیر به میزان قابل توجهی مورد استفاده قرار گرفته است. واکسن‌ها شامل ویروس‌های مرده هستند که از بروز عفونت ناشی از آن بیماری در بدن جلوگیری می‌کنند.

در این مقاله متوجه می‌شوید که آیا نیاز است، شما از واکسن HPV استفاده نمایید؟ افرادی که بعد از زگیل تناسلی از این واکسن استفاده کنند چه اتفاقی برایشان می‌افتد؟ با خواند این مقاله تا انتها اطلاعات مفیدی در این زمینه کسب می‌کنید.

واکسن اچ پی وی چیست؟

HPV یکی از ویروس‌هایی است که از طریق تماس پوستی و راه‌های مقاربتی برای افرادی که از نظر جنسی فعال هستند، پیش می‌آید و این امکان وجود دارد که هر فرد در دوره زندگی خود با بیماری ناشی از این ویروس رو به رو شود. این ویروس در ابتدا کم خطر در نظر گرفته می‌شود اما اگر مورد هیچ اقدام درمانی قرار نگیرد، به مرور زمان به انواع سرطان‌های مرتبط با رحم تبدیل می‌شود. حتی آقایان نیز ممکن است در اثر بیماری زگیل تناسلی و این ویروس دچار سرطان آلت تناسلی شوند.

متخصصین توصیه دارند که از این واکسن‌های مخصوص برای پیشگیری از ابتلا به اچ پی وی استفاده کنید. این نوع واکسن‌ها به سه دسته تقسیم می‌شوند که شما می‌بایست با دکتر زنان مشورت کنید و بهترن نوع و برند آ را برای خود انتخاب کنید.

اهمیت واکسن HPV

ویروس زگیل تناسلی که با نام اچ پی وی شناخته می‌شود، در حال حاضر ویروس متداولی شده و به راحتی از شخصی به شخص دیگر منتقل می‍‌شود. معمولاً افرادی که از لحاظ جنسی فعال هستند به این بیماری دچار می‌شوند زیرا به طوری که باید، بهداشت را در روابط جنسی خود رعایت نمی‌کنند.

به طور کلی بسیار از خانم‌ها به بیماری زگیل تناسلی در ابتدا اهمیت نمی‌دهند و تصور دارند که ‌این بیماری به زگیل معمولی شبیه است اما باید بدانید که اگر این بیماری را پیگیری و درمان نکنید، در نهایت ممکن است دچار سرطان دهانه رحم و یا سرطان مقعد شوید.

واکسن گارداسیل
واکسن گارداسیل

شما نباید بعد از اینکه به این بیماری دچار شدید به فکر چاره باشید و باید قبل از ابتلا به آن در سنین جوانی واکسن گارداسیل را تزریق نمایید تا نسبت به این موضوع مصونیت داشته باشید.

مزایای تزریق واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل برای افراد از اهمیت و مزایای فراوانی برخوردار است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم. به عنوان مثال:

 • از بین بردن احتمالات ابتلا به اچ پی وی
 • از بین بردن احتمال مجدد ابتلا به عفونت‌های زگیل تناسلی
 • ایمن شدن برای افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند.
 • از بین بردن احتمال انتقال از بیماران پرخطر به شخص
 • اطمینان خاطر برای اشخاصی که بدون ابزار بهداشتی جنسی به برقراری رابطه می‌پردازند.

انواع واکسن گارداسیل

برای پیشگیری از ابتلا به اچ پی وی سه نوع واکسن وجود دارد که عبارتند از:

 • گارداسیل 9: این واکسن 9 ظرفیتی می‌باشد.
 • گارداسیل 4: این واکسن 4 ظرفیتی است.
 • سرواریکس: این واکسن به طور کل دو ظرفیت دارد.

هر سه نوع واکسن از انواع HPV 16 تا 18 جلوگیری می‌کنند اما برخی از انواع این واکسن‌ها در برخی کشور‌ها توزیع نمی‌شود یعنی به عنوان مثال گارداسیل 9 فقط در ایالات متحده تزریق می‌گردد. این واکسن در برابر ویروس‌های زیادی مقاوم است و به همین دلیل بیشتر مورد استفاده همگان قرار میگیرد. واکسن گارداسیل دارای 4 دوز است که برای جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی باید تمامی دوز‌ها را تزریق نمایید تا مصونیت کامل را برای بدن خود ایجاد کنید. طبق آمار‌های بدست آمده، این واکسن بین 70 تا 90 درصد محافظت برای بدن داشته است.

آیا واکسن گارداسیل عوارض دارد؟

اغلب واکسن‌ها دارای عوارض جانبی محدودی هستند و واکسن گارداسیل نیز تعدادی از این عوارض را در بر می‌گیرد:

 • تب و تهوع
 • استفراغ
 • سرگیجه
 • درد خفیف

البته این موارد ممکن است برای یک شخص رخ ندهد و یا برای بعضی دیگر به طور محدود ایجاد شود. عوارض جانبی واکسن گارداسیل در همه افراد یکسان نیست.

کاربرد واکسن گارداسیل در درمان زگیل تناسلی

تزریق این واکسن در درمان زگیل تناسلی هیچ نقشی ندارد و تنها کاری که در ماهیت آن است پیشگیری از این بیماری می‌باشد. تزریق این واکسن بعد از اینکه به این بیماری دچار شدید، فایده‌ای در بهبود شما ندارد، بنابراین قبل از اینکه به این مسائل و مشکلات دچار شوید باید تزریق این واکسن را انجام دهید.

واکسن گارداسیل با چه دارویی تداخل دارد؟

واکسن گارداسیل نباید همزمان در افرادی تزریق شود که دارو‌های سرکوبگر ایمنی را مصرف می‌کنند. اشخاصی که دارای بیماری‌های خود ایمنی هستند معمولاً از این دارو‌ها استفاده می‌کنند که اثر گارداسیل را به میزان وحشتناکی کاهش می‌دهد.

خانم‌هایی که دارو‌های هورمونی نظیر قرص ضد بارداری مصرف می‌کنند نیز مشکلی در استفاده از این واکسن ندارند زیرا تداخلی با یکدیگر ایجاد نمی‌کنند. همچنین تزریق گارداسیل همزمان با واکسن هپاتیت ب نیز امکان پذیر است.

واکسن گارداسیل چند سال ماندگاری دارد؟

این واکسن دارای ماندگاری و ایمنی بسیار زیاد است و تقریبا باید گفت که حدود 10 سال یا حتی بیشتر نیز دوام خواهد داشت.

چه کسانی نباید واکسن گارداسیل تزریق کنند؟

همانطور که می‌دانید گروه خانم‌های باردار و خانم‌های شیرده در دسته افراد بسیار حساس قرار دارند و نباید دارویی را به طور خودسرانه استفاده کنند این افراد نمی‌توانند واکسن گارداسیل تزریق کنند. همچنین اگر سیستم ایمنی مختل شده دارید نیز باید ابتدا با پزشک خود در این زمینه مشورت نمایید. خانم‌هایی که دارای عفونت واژن هستند و یا از عفونت‌های قارچ زنان رنج میبرند و یا به مخمر‌های قارچی حساسیت دارند، نباید این واکسن را تزریق کنند و باید حتما قبل از اقدام برای تزریق با بهترین متخصص زنان مشورت نمایند.

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز.
[تعداد امتیازها 3 عدد و میانگین امتیازها 5]

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *