شاید شما هم در بارداری خود ناچار به استفاده از شیاف پروژسترون باشید و ندانید که به چه دلیلی این مورد را برای شما تجویز کردند. به طور کلی پروژسترون در دسته هورمون‌های زنانه قرار دارد که در دوران بارداری بیشتر ترشح می‌شود تا بارداری را حفظ کند و زمانی که این هورمون کاهش یابد، در ماه‌های بالای بارداری ممکن است فرد دچار زایمان زودرس و یا در ماه‌های پایین بارداری دچار سقط جنین شود. در این مقاله با ما همراه باشید تا ببینید که آیا واقعاً لازم است تا از شیاف پروژسترون در بارداری استفاده کنید یا خیر.

شیاف پروژسترون در دوران بارداری

حفظ تعادل هورمون پروژسترون در بارداری برای همه خانم‌ها مهم است و حتی این هورمون به رشد جنین نیز کمک می‌کند. جفت خود به تنهایی هورمون پروژسترون را بعد از هفته هشت بارداری تولید می‌کند و این مقدار با افزایش هفته‌های بارداری نیز بیشتر می‌شود. بنابراین چه نیازی به استفاده از شیاف پروژسترون در بارداری می‌باشد؟ این شیاف در افرادی که ترشح این هورمون در بدنشان با اختلالاتی مواجه شده است، کمک می‌کند تا بارداری حفظ شود و جنین سقط نشود.

بنابراین دانستید که پروژسترون به عنوان هورمون بارداری شناخته می‌شود و برای بارداری با لقاح آزمایشگاهی یا همان روش ivf نیز کاربرد دارد. لایه رحم با استفاده از این هورمون توسعه یافته و ضخامت لازم را برای رشد جنین تا پایان بارداری فراهم می‌کند.

طریقه مصرف شیاف پروژسترون در بارداری

برخی از خانم‌های بارداری که برایشان این دارو تجویز می‌گردد، سوال دارند که آیا باید حتما شیاف پروژسترون را از ناحیه واژینال استفاده کنند؟ این نوع دارو به سه شکل در داروخانه‌ها وجود دارد اما برای خانم‌های باردار تنها حالت استفاده از آن شیاف از ناحیه واژن است که البته هیچ دردی ندارد. بعد از اینکه شیاف را تا حدودی وارد واژن کردید، خود به خود کمی به سمت رحم کشیده می‌شود و در همان ناحیه حل می‌شود.

توجه داشته باشید که با مشاهده هر نوع لکه بینی به طور خودسرانه به مصرف این دارو نپردازید و حتماً معاینات لازم را انجام دهید. این نکته بسیار مهم است که قبل از برداشتن و خارج کردن شیاف از نگهدارنده خود، حتماً دست‌های خود را بشویید تا هیچ آلودگی و میکروبی را همراه با این شیاف مستقیم وارد واژن خود نکنید.

آیا با لکه بینی در بارداری باید شیاف پروژسترون استفاده شود؟

خیر! این نکته بسیار مهم است که این دارو را به هیچ عنوان برای هیچ شخصی با علائم مشابه شما تجویز نکنید. در واقع شیاف پروژسترون 400 نباید در همه حال استفاده شود و باید ابتدا سونوگرافی لازم انجام و ساک بارداری دیده شود.

در صورتی که در دوران حاملگی هفته‌های اول قرار داشته باشید و این ساک در سونوگرافی دیده نشود، نیازی به استفاده از این شیاف وجود ندارد. زیرا ممکن است که این لکه بینی دلایل دیگری داشته باشد.

شیاف پروژسترون در بارداری
شیاف پروژسترون در بارداری

به عنوان مثال ممکن است فرد باردار شود اما یک دوره عادت ماهانه داشته باشد یا شاید سقط انجام شده باشد و دیگر نیازی به استفاده از شیاف پروژسترون نباشد. با هر یک از این موارد و استفاده از شیاف پروژسترون، در واقع نتیجه بیهوده خواهد بود و هیچ تاثیری در حفظ باروری ایجاد نخواهد کرد.

شیاف پروژسترون در چه مواردی تجویز میگردد؟

معمولاً در زمانی که احتمال سقط برای فرد باردار وجود داشته باشد و یا لکه بینی حاصل از شروع سقط پیش آید و یا زمانی که خانم باردار در ماه‌های بالای بارداری دچار زایمان زودرس شده باشد و برای ادامه روند و حفظ جنین در شکم و عدم تولد در آن زمان شیاف پروژسترون تجویز می‌گردد.

تجویز این شیاف برای دلایل دیگر نیز چندان مناسب نیست که البته ناگفته نماند برای ایجاد تعادل هورمون برای پریودی‌های منظم نیز ممکن است استفاده شود.

مصرف شیاف پروژسترون رد بارداری برای همه خانم‌ها لازم نیست و نباید به طور خودسرانه از این دارو استفاده کنید. معمولاً داروخانه‌ها این شیاف را بدون نسخه نمی‌فروشند. متخصص زنان شما بعد از معاینات لازم ممکن است که این شیاف را تجویز کند.

عوارض شیاف پروژسترون در بارداری

مصرف این نوع دارو در بارداری برای خانم‌ها عوارضی دارد اما برای سلامتی جنین ضرری ندارد، البته اگر به موقع و در زمان درست استفاده شود:

  • حساس شدن سینه بانوان
  • نوسانات خلقی
  • سر درد
  • نفخ
  • بروز کهیر
  • خونریزی متفاوت از واژن

البته این عوارض برای همه رخ نمی‌دهد و ممکن است که شخص، هیچ یک از آنها را تجربه نکند.

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز.
[تعداد امتیازها 18 عدد و میانگین امتیازها 3.7]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *